آرشیو اخبار
بررسی تعیین تاریخ روز فرهنگی ارومیه

بررسی تعیین تاریخ روز فرهنگی ارومیه

نویسنده: اقای داود اسدپور/شنبه, 03 آذر,1397/دسته ها: خبر

رتبه بندی این مطلب:
5/0


 

به گزارش ارتباطات مرکز مطالعات و پژوهشهای شورای اسلامی شهر ارومیه جلسه ای با عنوان تعیین تاریخ روز فرهنگی ارومیه برای ثبت در تقویم کشور با قرائت آیاتی چند از کلام الله مجید و با حضور آقایان: دکتر علیزاده امامزاده رئیس شورای شهر، حسین بخشایشی رئیس مرکز مطالعات و پژوهشهای شورا، پرویز عقلمند، سیدهادی طباطبایی، میر عسگر ایلدوستی، احد هوشمند، حسین غفاری، سعید ملکی، مهران حاجیلو، محمد ستارپور، بهرام افضلی، کیومرث حاجی محمدی، بهرام اسدی، قادر احمدی، یوسف بهنمون، رسول اکبری، سیامک مختاری، داود اسدپور، سعید اسلام، حسین حمیدی ، محمد شیری و امیر اکبری در سالن جلسات شورای اسلامی شهر ارومیه برگزار شد.
 

دکتر علیزاده امامزاده رئیس شورای اسلامی شهر ارومیه و رئیس هیئت امنای مرکز پژوهشها در این جلسه گفت: باید با مطالعه و تحقیق روزی مناسب با فرهنگ آذربایجان غربی و ارومیه، و دارای اهمیت فرهنگی معرفی شود که بتوانیم پاسخگوی آیندگان باشیم. ارومیه زادگاه مشاهیر و مفاخر مهمی است که بعضا آوازه نامشان فراتر از منطقه، در سطح ملی و جهانی است. وی همچنین در رابطه با ساخت مقبره آیت الله حسنی گفت: شخص، جناح یا گروه خاصی نمی‌تواند آیت الله حسنی که پدر معنوی کل ارومیه و آذربایجان است را  به نفع خود مصادره کند، کل اعضای شورای شهر با ایجاد بنیاد حسنی و طراحی مقبره ایشان موافق بودند.
 

در این جلسه حضار به اظهارنظر پرداخته و وجه انتخاب روز فرهنگی شهرهای مختلف کشور اعم از شیراز، قم و اردبیل را مورد بررسی قرار داده و پیشنهاداتی از قبیل روزهای منتسب به مشاهیر ارومیه اعم از: شیخ صفی الدین اورموی، حسام الدین چلبی اورموی، شیخ یزدانیار اورموی، محدث اورموی، اَخی تُرک، پروفسور جلال افشار و آیت الله عسگرآبادی ارائه شد که اکثریت مدعوین به شیخ صفی الدین اورموی عارف، موسیقیدان و خوشنویس اهل ارومیه تاکید داشتند.
 

همچنین نظرات متفاوتی اعم از عدم تداخل روزهای منتسب به شخصیت های تاریخی، سیاسی و مشاهیر، با "روز فرهنگی ارومیه" نیز با ذکر مثالهایی مطرح شد؛ همچنین وقایع تاریخی از جمله: پایان بلوا و ناامنی های طول تاریخ ارومیه که از آنان به عنوان تولد دوباره این شهر یادشده، سکونت کلبعلی خان و ایل افشار در ارومیه و یا فصول خاصی از سال که طبیعت این شهر را تحت تاثیر قرار میدهد از سوی حضار به عنوان تعیین روز فرهنگی ارومیه پیشنهاد شد.
 

پرویز عقلمند از پژوهشگران حوزه تاریخ و فرهنگ ارومیه نیز علاوه بر تایید گزینه شیخ صفی الدین اورموی، "امیرتومان" را یکی از مشاهیر تاثیرگذار ارومیه دانسته و افزود: امیرتومان اولین فردیست که به شهر زلزله زده سلماس وارد شده است، وی اولین مدرسه به سبک امروزی را در مقابل مدرسه امریکایی ها تاسیس کرده، اولین یتیم‌خانه بزرگ نیز توسط او تاسیس شده است، اولین رئیس انجمن شهرداری وقت ارومیه امیرتومان بود. همچنین سراج الدین اورموی که زمانی به مقام قاضی القضات شهر قونیه رسیده، فردی بود که بر "مولوی" نماز خوانده است. وی طبق مطالعات و پژوهشهای موجود و در تشریح گزینه های طبیعت‌گرایانه برای روز فرهنگی ارومیه، افزود: اولین گندم و جوی وحشی جهان از ارومیه به بین النهرین و سایر نقاط دنیا منتقل و به دست بشر کاشته شده است.
 

بخشایشی رئیس مرکز مطالعات و پژوهشهای شورای اسلامی شهر ارومیه ضمن تشکر از همه مدعوین و ابراز خرسندی از مسائل مطرح شده توسط صاحبنظران، در خاتمه جلسه گفت: این نشست یکی از جلسات مهم برای شهر ارومیه و آذربایجان غربی بوده و بهتر است شهروندان را نیز در تعیین روز فرهنگی ارومیه دخیل کرده و نظرات آنان را جویا شویم.

 در پایان حاظرین با پیشنهاد بخشایشی رئیس مرکز پژوهشها مبنی بر نظرخواهی از مردم ارومیه برای تعیین روز فرهنگی موافقت کرده و مقرر شد: مرکز مطالعات و پژوهشهای شورای اسلامی شهر ارومیه به منظور دریافت نظرات مردمی و بررسی آنها فراخوان منتشر نماید.پایان خبر/ ا

 

تعداد نمایش ها (518)/نظرات (0)

Search
آمار بازدید
دی ان ان