آرشیو اخبار
بررسی "سیاست های مدیریت شهری" مجمع تشخیص مصلحت نظام

بررسی "سیاست های مدیریت شهری" مجمع تشخیص مصلحت نظام

بررسی "پیش‌نویس سیاست های کلی مدیریت شهری"، ارسالی از سوی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام

نویسنده: اقای داود اسدپور/چهارشنبه, 18 بهمن,1396/دسته ها: خبر

رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

به گزارش ارتباطات مرکز مطالعات و پژوهشهای شورای اسلامی شهر ارومیه؛ جلسه ای با عنوان "بررسی پیش‌نویس سیاست های کلی مدیریت شهری مجمع تشخیص مصلحت نظام  با تلاوت آیاتی چند از قرآن کریم، گرامیداشت ایام الله دهه مبارکه فجر و تسلیت ایام فاطمیه با حضور اساتید و چهره های دانشگاهی، صاحبنظران، پژوهشگران و مدیران مرکز پژوهشهای شورا در سالن جلسات مرکز مطالعات و پژوهشهای شورای اسلامی شهر ارومیه برگزار شد.

دکتر علیزاده امامزاده، رئیس مرکز پژوهشهای شورا، ضمن خیرمقدم به مدعوین، به تشریح فعالیت های انجام گرفته در مرکز پژوهشها از بدو تاسیس پرداخت و ضمن ابراز خرسندی از استقبال قشر فرهیخته شهر از دعوت مرکز پژوهشها، گفت: تلاش می‌کنیم تا این مرکز بتواند سالانه سه طرحِ جامع و کامل را در حیطه حل مسائل و مشکلات مدیریت شهری، شهر و شهروندان تقدیم شورا کند.

عضو شورای اسلامی شهر ارومیه، با اشاره به حجم پژوهشهای صورت گرفته در شهرهای مشهد و تهران اضافه کرد: نبود بودجه مشخص برای این مرکز در بودجه شهرداری یا شورا، یکی از نقاط ضعف مهم مرکز پژوهشهای شورا بود که در دوره پنجم، ردیفِ بودجه تعریفی، به شورای اسلامی شهر پیشنهاد شد.مهندس محمد ستارپور، مشاور شورای اسلامی شهر ارومیه به محدود بودن حد اختیارات شهرداری ها اشاره کرده و گفت: اگر چه شهرداری بیشترین تأثیر را در مدیریت شهری بر عهده دارد، لکن تمامی اختیارات در همه حوزه ها برای شهرداری متصور نیست. از جمله ابعاد مهم زندگی شهری علاوه بر مسائل کالبدی، حوزه های بهداشتی، آموزشی، رفاهی و ... نیز می بایست در سیاست های کلی مدیریت شهری پیشنهادی مجمع تشخیص مصلحت نظام لحاظ شود. ستارپور افزود: توسعۀ پایدار شهری بدون تصویب و اجرای لایحۀ مدیریت شهری یکپارچه میسر نیست، چرا که شهرداری نمی تواند نهادهای خدمات رسان شهری همچون آب و فاضلاب و برق و ... را ملزم به اجرای سیاست های خود کند و شهرداری در این زمینه از قدرت لازم برخوردار نیست و با چنین وضعیتی توسعۀ پایدار شهری تحقق نمی یابد.
ستارپور در ادامه گفت: منابع مالی پایدار برای شهرداری ها وجود ندارد و از سال 64 شهرداری ها در زمینۀ درآمدزایی به حال خود رها شده اند و عمدتاً متکی به درآمدهای ناشی از صدور پروانه ساختمان هستند و این در حالی است که 80 درصد درآمد شهرداری های سایر کشورها از منابع مالیات و عوارض تامین می شود و شهرداری ها در کشور ما با چالش های مالی دست و پنجه نرم می کنند. وی در ادامه به مبحث شادی و فعالیت های مفرح در شهرها اشاره کرد و بر این امر تأکید داشت که در برگزاری مراسم های شاد جمعی در سطح شهر نهادهای متولی دیگری وجود دارند و اختیارات کامل در دست شهرداری نیست.
 وی همچنین در زمینۀ تصمیمات بالادست پیشنهاد کرد که رئیس شورای عالی استان عضو هیئت دولت باشد و در جلسات هیئت دولت شرکت کند تا بتواند در تصمیم گیری هایی که در نهادهای بالادست صورت می گیرد تأثیرگذار باشد.
 

دکتر قادر احمدی عضو هیئت علمی دانشگاه ارومیه ضمن تاکید بر تدوین اصول کلی شهرسازی توسط مقام معظم رهبری در سال 1381، به نبود این سیاست ها در پیش نویس سیاست‌های کلی مدیریت شهری مجمع تشخیص مصلحت نظام اشاره کرده و گفت: بهتر است خلاء های موجود در پیش نویس اصلاح شود.
وی همچنین اشاره کرد در این پیش نویس مدیریت شهری صرفاً شهرداری تلقی می شود و سایر دستگاه های مدیریت شهری همچون راه و شهرسازی، شرکت عمران و بهسازی، آب و فاضلاب، برق، گاز و ... در آن تعریف نشده است. به اعتقاد وی، ابعاد زیست محیطی و سایر ابعاد مدیریتی شهرها در این پیش نویس یا کمرنگ بوده یا در کل قید نشده است.
مدرس رشته شهرسازی در ادامه، محله محوری و استقلال محله ها را در مدیریت شهری حائز اهمیت دانست و مطالعۀ شاخص های مختلف را در محله های شهر ارومیه برای مرکز پژوهش های شورای شهر رسالتی مهم قلمداد کرد و تأکید نمود محلات باید مدیریتی مستقل و نمایندۀ مطالبه‌محور داشته باشند.
 

متخصصان حاضر در این جلسه هر یک از دید و تخصص خود وارد بحث شده بودند؛ در این راستا، رضا حیدری باستان شناس و کارشناس میراث فرهنگی آذربایجان غربی، از کثرت جاذبه های فرهنگی شهر ارومیه یاد کرد و اهمیت دادن بیش از پیش به آثار تاریخی ارومیه را برای ارتقای فرهنگی شهر لازم دانست.
 

دکتر شفیع بهرامیان، دکترای علوم ارتباطات با دید اجتماعی به "شهر" نگریسته و گفت: تمرکز بودجه ای و فکری بر اساس توسعه ماشین‌محور بوده است، توسعه انسان محورانه نیاز توسعه شهری است. وی همچنین راهکار حل مشکلات اقتصادی شهرداری ها را در تغییر رویکرد از نقدی به تعهدی دانست.
 

"بهتر است قبل از انجام پروژه ها، تاثیرات اجتماعی و فرهنگی آن ارزیابی شود"، جمله ای بود که دکتر علی معین فر، دکترای جامعه شناسی فرهنگی در تشریح طرح "اتاف" (ارزیابی تاثیرات اجتماعی و فرهنگی) بیان کرد.
 

دکتر سیامک مختاری، معاون پژوهشی مرکز مطالعات شورای اسلامی شهر و حافظ قرآن و نهج البلاغه با اشاره به آیه 61 سوره مبارکه هود، به اهمیت آبادساختن محل زندگی اشاره کرده و گفت: اهتمام در عمارت و آباد ساختن زمین از انسان خواسته شده است و باید تلاش و تدبیر در سوق دادن وضع موجود، به وضعیت مطلوب را داشته باشیم.

دکتر سیاوش مهردار، از کاندیداهای پنجمین دور شوراهای اسلامی شهر نیز با اشاره به منویات مقام معظم رهبری به اهمیت پیوستار فرهنگی در پروژه های شهری تاکید کرده و گفت: هر طرحی که اجرا می‌شود، باید پیوستار فرهنگی، داشته باشد.

 

مهندس فؤاد مرعشی عضو شورای مرکزی نظام مهندسی کشور: مهمان دیگر جلسه از فعالیت های مشترک با وزارت کشور در خصوص لایحۀ «مدیریت یکپارچه شهری» خبر داده و از رئیس مرکز پژوهشها خواست تا لایحۀ تدوین شده را جهت تصویب در مجامع رسمی همچون مجلس شورای اسلامی یا هیئت دولت پیگیری نماید.
 

دکتر جلالی عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد نیز جذب نحبگان مدیریت شهری را پر اهمیت دانسته و گفت: یونسکو 116 شهر را عضو شهرهای خلاق اعلام کرده است؛ وی همچنین خلاقیت جوانان و فناوری های نوین، از جمله استارت آپ ها را در صورت حمایت، یکی از منابع جدید درآمد پایدار برای شهرداری ها عنوان کرد.

مهندس حامدی و مهندس کیامهر از کارکنان معاونت شهرسازی و معماری شهرداری ارومیه، ضمن اظهار نظر و بحث پیرامون موضوع، مجموعه سیاست هایی را حول محور پایداری زیست محیطی، مدیریت محلی، ساده‌سازی مقررات، تقویت دیپلماسی شهری و ... پیشنهاد کردند.

پایان خبر /

 

 

تعداد نمایش ها (489)/نظرات (0)

Search
آمار بازدید
دی ان ان