آرشیو اخبار
بررسی طراحی پارک ویژه اوتیسم ارومیه

بررسی طراحی پارک ویژه اوتیسم ارومیه

نویسنده: اقای داود اسدپور/شنبه, 03 آذر,1397/دسته ها: خبر

رتبه بندی این مطلب:
5/0

 

 

به گزارش ارتباطات مرکز مطالعات و پژوهشهای شورای اسلامی شهر ارومیه جلسه ای با عنوان بررسی پارک ویژه افراد با اختلال طیف اوتیسم با حضورآقایان: دکتر علیزاده امامزاده رئیس شورای شهر، حسین بخشایشی رئیس مرکز پژوهشها، صمدی، سلیمانی، فلاح، اکبری قائم مقام و معاون اجرایی، مختاری معاون پژوهشی، اسدپور مدیر ارتباطات، حمیدی و اسلام از کارشناسان مرکز پژوهشها و خانم‌ها: بختیاری، فرشباف، رازی مفتخر و یوسفی در سالن جلسات مرکز مطالعات و پژوهشهای شورای اسلامی شهر ارومیه برگزار شد.

 

بخشایشی رئیس مرکز مطالعات و پژوهشهای شورای اسلامی شهر ارومیه ضمن خیرمقدم، به اهمیت جایگاه مدیران شهری، معماران و طراحان شهری در افزایش سهولت استفاده معلولان، جانبازان و افراد استثنایی از فضاهای عمومی شهری پرداخت و گفت: برنامه ریزی شهری وکالتی، شاخه ای از برنامه ریزی شهری است که بر حضور گروه هایی از شهروندان در سطح شهر تمرکز می کند که به حاشیه رانده شده اند. برنامه ریزی شهری وکالتی، از گروه های محروم و ناتوان در جامعه شهری حمایت به عمل می آورد و نیازها و خواسته های آنان را در محافل تصمیم گیری مطرح می کند. انجام برنامه ریزی خوب نیازمند برخورداری از اطلاعات کامل است تا با داشتن این اطلاعات، بتوان به این آگاهی دست یافت که افراد مبتلا به اوتیسم، محیط های شهری را چگونه تجربه می کنند؟

 

وی همچنین افزود: اساس اینکه چه زمانی؟ کجا؟ و چگونه؟ محیط‌های شهری ما می توانند جلوی مزاحمت های ایجاد شده برای افراد مبتلا به اوتیسم را بگیرند؟ نقش ما در جایگاه مدیران شهری، روانشناسان محیط، برنامه ریزان و طراحان شهری و معماران، چگونه می تواند اصول طراحی شهر را برای افراد مبتلا به اختلال طیف اوتیسم ایجاد کند و آن ها را وارد سیاست های برنامه ریزی شهری کند؟

 

دکتر محمدرضا علیزاده امامزاده رئیس شورای شهر ضمن ابراز خرسندی از فعالیت های تخصصی این مرکز، گفت: طرح مباحث تخصصی شهری و اجتماعی ارومیه به مدد کمیته های علمی، مرکز پژوهشها را به موتور محرک مجموعه مدیریت شهری و شهر ارومیه تبدیل کرده و جایگاهی همانند مراکز پژوهشی دانشگاهی دارد. وی همچنین از همکاری شهروندان با مجموعه شورا و مرکز پژوهشها تشکر کرده و افزود: مردم، یار و یاور مرکز پژوهشها هستند. با بررسی تمام جوانب توسط مرکز پژوهش، نیاز به چکش‌کاریِ طرح ارسالی توسط کمیسیون شورا نبوده و می‌توان با بررسی به صحن شورا جهت تصمیم‌گیری اعضای شورای شهر ارسال شود.

 

در این جلسه مهران سلیمانی ضمن تشریح خصوصیات و اختلالات کودکان اوتیسمی، مشکلات ارتباطی، اجتماعی و نیازهای این طیف از افراد را بازگو کرد و با ارائه طرح پارک اوتیسم به بررسی نمونه های داخلی و خارجی پرداخت. وی همچنین برخی از موارد آزاردهنده صوتی و نوری موجود در فضاهای عمومی و پارکها را برای مردم عادی و علی‌الخصوص اوتیسم را ناخوشایند خواند و گفت: فضای پارک اوتیسم بر اساس نیازها و خصوصیات روحی-روانی افراد اوتیسم بوده و معمولاً سایر افراد از آن استفاده نمی‌کنند.

 

در ادامه این جلسه آقایان و خانمها: صمدی، فلاح، اسلام، بختیاری، حمیدی و یوسفی به بحث، تبادل نظر و طرح سوالاتی پیرامون طرح پرداخته و استفاده سایر معلولان جسمی-حرکتی، جانبازان و افراد ناشنوا و نابینا را در مجموعه ای وسیع تر پیشنهاد دادند همچنین پیشنهاداتی نیز از سوی حضار ارائه شد.

 

در پایان مقرر شد؛ طرح مدنظر مورد بررسی بیشتر کارشناسانه توسط کارشناسان و اعضای کمیته های مرتبط مرکز پژوهشها جهت ارائه به شورای اسلامی شهر ارومیه قرار گیرد./ ا

 

تعداد نمایش ها (462)/نظرات (0)

Search
آمار بازدید
دی ان ان