آرشیو اخبار

بررسی مشکلات صدور پروانه ساختمانی برای زمینهای قولنامه ای

نویسنده: اقای داود اسدپور/چهارشنبه, 11 مهر,1397/دسته ها: خبر

رتبه بندی این مطلب:
3/9

 

به گزارش ارتباطات مرکز مطالعات و پژوهشهای شورای اسلامی شهر ارومیه مشکلات صدور پروانه ساختمانی برای زمینهای قولنامه ای در جلسه ای به ریاست حسین بخشایشی رئیس مرکز پژوهشهای شورا و با حضور قائم‌مقام شهردار، شهرداران مناطق یک، سه و چهار، تعدادی از مدیران شهرداری، اساتید دانشگاهی و معاونین، مدیران و کارشناسان مرکز پژوهشها در سالن جلسات این مرکز مورد بررسی قرار گرفت.

 

این جلسه با قرائت آیاتی چند از کلام الله مجید و خیرمقدم حسین بخشایشی عضو شورا و رئیس مرکز پژوهشها آغاز شد. رئیس مرکز مطالعات و پژوهشهای شورا در این جلسه گفت: اکثر مالکان املاک و زمینهای قولنامه ای از اقشار آسیب پذیر جامعه هستند، مشکل صدور پروانه برای زمینهای قولنامه ای محدود به ارومیه و آذربایجان غربی نیست، بلکه کل کشور با این امر دست و پنجه نرم می کنند. دنبال راهکاری علمی و عملی برای حل معضل زمینهای قولنامه ای هستیم تا علاوه بر مشکلات شهرداری ها، سهولت در روند اخذ مجوزات نیز برای مردم ایجاد شود.

 

دعاجو مدیرکل اسبق دفتر امور شهری و روستایی استانداری آذربایجان غربی ضمن بررسی منابع درآمدی سابق و فعلی شهرداری ها گفت: برای حل این مشکل باید تمامی ارگانهای ذیربط و مسئول با هم متحد باشند و از طریق مقامات به حل مشکل زمینهای قولنامه ای که عموم مردم درگیر آن هستند، اقدام نمایند.

 

عدل دوست قائم‌مقام شهردار ارومیه به تشریح و بررسی مصوبات شورای شهر، قوانین و تصمیمات دیوان عدالت اداری از ادوار گذشته تا کنون پرداخت و گزارشی از اقدامات انجام گرفته توسط مدیریت شهری را به حضار ارائه نمود؛ وهمچنین آقایان وحید عباسی شهردار منطقه یک، جواد حقیقی شهردار منطقه سه، مجتبی علیزاده شهردار منطقه چهار، به ارائه گزارش از مشکلات پیش روی شهروندان در اتباط با املاک قولنامه ایِ موجود در مناطق متبوع خود پرداخته و به ارائه راهکار با تکیه بر خرد جمعی و تبعیت از قوانین موجود تاکید کردند.

 

قادر احمدی استاد دانشگاه ضمن همسویی نظر خود با آقایان عدلدوست و عباسی به اعتقاد خود برای حل این مشکل در داخل استان بنا به نوع رای صادره از سوی دیوان عدالت اداری تاکید کرد. افشین فر مسئول شهرسازی منطقه پنج شهرداری و شیخ محمدی از سازمان نظام مهندسی آذربایجان غربی به ایراد سخن پرداخته و از مشکلات خدمات رسانی، سیلاب و دفع فاضلاب، حفظ باغات شهری، و تامین فضای سبز محلات کم برخوردار و پرتراکم قولنامه‌ای گفتند؛ که افشین فر به ساماندهی املاک، تنظیم نظام نامه صدور پروانه و تجمیع املاک ریزدانه در بافت‌های روستایی داخل شهر اشاره داشت. و سعید اسلام، کارشناس پژوهشی مرکز پژوهشها به ساماندهی املاک قولنامه‌ای با لحاظ توقعات مردم و قوانین و مقررات جاری سازمان ثبت اسناد و دیوان عدالت اداری تاکید  و طراحی نرم افزار جامع زمینهای قولنامه ای را توسط سازمان فاوای شهرداری پیشنهاد داد.

 

حسین بخشایشی ریاست جلسه، ضمن جمع بندی مطالب ارائه شده، در پایان جلسه مقرر داشت حضار تمامی پیشنهادات، راهکارها و نظرات تکمیلی خود را جهت بررسی در مرکز مطالعات و پژوهشهای شورای اسلامی شهر ارومیه بصورت مکتوب ارائه نمایند.


 

پایان خبر / ا

 

تعداد نمایش ها (986)/نظرات (0)

Search
آمار بازدید
دی ان ان