آرشیو اخبار
تبیین اهداف و سیاست های کمیته شهر هوشمند

تبیین اهداف و سیاست های کمیته شهر هوشمند

نویسنده: اقای داود اسدپور/چهارشنبه, 28 آذر,1397/دسته ها: خبر

رتبه بندی این مطلب:
5/0

 

 

به گزارش ارتباطات مرکز مطالعات و پژوهشهای شورای اسلامی شهر ارومیه جلسه ای با عنوان "تعریف ارومیه به عنوان پایتخت پروتئین کشور" با قرائت آیاتی چند از کلام الله مجید و با حضورآقایان: عادل فتاحی نائب رئیس شورا، رسول اصغرزاده عضو شورا، صادق حسین دوستی معاون برنامه ریزی شهرداری، خانم لیلا شریفی و آقایان: قاسم جلیلی نژاد، کوروش مصطفوی، یوسف پاشازاده، سالار فریدپور، اردلان قاسم زاده، توحید ستارپور، فرید احمدی، علی عزت اله زاده، حسن حیدری، جمشید باقرزاده، عرب خدایی، علی خدایی، رسول اکبری، سیامک مختاری، یاسر اسدپور، سعید اسلام، حسین حمیدی و داود اسدپور در سالن جلسات مرکز مطالعات و پژوهشهای شورای اسلامی شهر ارومیه به ریاست حسین بخشایشی رئیس مرکز پژوهشهای شورا برگزار شد.

 

حسین بخشایشی رئیس مرکز پژوهشها ضمن خوش آمدگویی به مدعوین گفت: فن آوری ارتباطات و اطلاعات (ICT) به مسئولان این امکان را می دهد تا مستقیماً و بدون واسطه با جامعۀ شهری و زیرساخت های شهر ارتباط داشته باشند و در عین حال که می توانند اتفاقات موجود در شهر را رصد کنند، از عهده چگونگی رشد شهر و نحوۀ بهبودبخشی سطح کیفیت زندگی شهروندان برآیند. وی همچنین ضمن تاکید بر فرهنگسازی برای تحقق شهرهوشمند افزود: وجود جوانان کاربلد و متخصص در حوزه فناوری فرصتی است که باید در شرایط تحریم و فشار بر دانشمندان، اگر به آنان اعتماد کنیم، در کوتاه مدت به موفقیت های بزرگ دست خواهیم یافت.

 

 

قاسم جلیلی نژاد مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید به لزوم حمایت مادی و معنوی گفت: فروش تراکم قدیمی شده، بهترین حوزه درآمدزایی برای شهرداری، فناوری اطلاعات است. امروزه از یک سوم ظرفیت پهنای باند آذربایجان غربی استفاده می شود. ظرفیت پهنای ورودی و بهره برداری چهار و پنج برابر شده است. حرکت به سمت هوشمندسازی علاوه بر درآمد، صرفه جویی نیز خواهد بود. علاوه بر شهرداری، باید سایر ادارات و ارگانها نیز متحد باشند.

 

 

کوروش مصطفوی مدیر فناوری اطلاعات استانداری آذربایجان غربی ضمن تشکر از زحمات آقایان حسین‌دوستی و اسدپور به احصای مشکلات و ارائه راهکارهای عملی از سوی اتاق های فکر تاکید کرده و سازمانها، شهروندان و استارت آپ ها را سه محور اصلی شهرهوشمند دانست. وی همچنین با تاکید بر استفاده از ظرفیت تمامی ادارات و سازمانها، گفت: میتوانیم از ظرفیت منطقه آزاد ماکو برای استفاده استارت آپ ها از معافیت های مالیاتی استفاده کنیم. برای توسعه فناوری باید از پایین به بالا شروع کرده و میدان عمل برای مردم و استارت آپ ها باز شود.

 

 

در ادامه، اظهار نظرهای مختلف از سوی حضار بیان شد که:

یوسف پاشازاده از اساتید دانشگاه ارومیه گفت: اگر می خواهیم به سمت شهرهوشمند برویم، باید یکپارچه سازی کرده و با سازمانهای فرادست در اتباط باشیم.

جمشید باقرزاده از اساتید دانشگاه ارومیه اظهار داشت: برای رسیدن به اهداف عالی، تدوین برنامه لازم است. انتظار می رود برای ادارات و ارگانها، مسئولیت هایی به همراه تشویق، تنبیه و تضمین هایی اعطا شود.

فرید احمدی از اساتید دانشگاه صنعتی ارومیه ضمن انتقاد از برخی کپی کاری ها اظهار کرد: حوزه فناوری و شهرهوشمند نیاز به نیازسنجی داشته و باید خدمات ما بر اساس نیاز شهروندان باشد. مسئولین می توانند نقشه راه و ابزار نظارتی باشند.
 


 

لیلا شریفی عضو هیئت علمی دانشگاه ارومیه ضمن تاکید به ایجاد ارتباط بین دانشکده ها گفت: باید بستر حمایتی از استارت آپ ها فراهم شده و راهکارهای متعددی در دسترس شهروندان قرار گیرد. اگر بستر اقتصاد مشارکتی را تعریف کنیم معاملات، بدون واسطه و با شفافیت مالیاتی بیشتر خواهد بود.

حسن حیدری رئیس پارک علم و فناوری گفت: از نگاه یک شهروند، شهر ارومیه آماده برای اسمارت سیتی شدن ندارد، زیرساخت های لازم کافی نیست. توانمندی در حوزه فناوری به فعلیت رسیدن آن است، دستگاههای دخیل در حوزه شهری جزیره ای عمل می کنند. بهتر است به جای شهر هوشمند شهر خلاق تعریف کنیم.

 

 

صادق حسین دوستی معاون برنامه ریزی و رئیس کمیته پژوهش شهرداری ضمن انتقاد از موازی کاری سازمانها در حوزه شهر هوشمند گفت: ارزش شهرهوشمند به اشتراک اطلاعات است، اشتراک گذاری اطلاعات درمان بسیاری از دردهای شهر است. "شهر" همیشه امکان هوشمندتر شدن دارد. شهرهوشمند لزوماً شهرIT نیست، فناوری اطلاعات ابزاری برای شهرهوشمند است، نَه تمام آن. برای سهولت استفاده شهروندان، باید اپلیکیشن های شهروندی تجمیع شود. بهتر است کمیته یا دبیرخانه شهرهوشمند نگاه حاکمیتی داشته داشته باشد.

 

 

یاسر اسدپور رئیس سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری و عضو کمیته شهرهوشمند مرکز پژوهشها گفت: فناوری اطلاعات تنها حلقه اتصال همه حوزه های مختلف شهر است. شهر هوشمند ابزاری برای عدالت محور کردن شهر است، جامعه امروز تشنه شفافیت بیش از پیش است. هدف اصلی تهیه مسترپلن برای شهر ارومیه است. بهتر است ادارات و سازمانها از تصدی گری خارج و در جایگاه نظارتی قرار گیرند. بخش خصوصی می تواند بهترین مجری استارت آپ باشد.

 

 

عادل فتاحی نائب رئیس شورای شهر و عضو هیئت امنای مرکز مطالعات و پژوهشهای شورای اسلامی شهر ارومیه نیز ضمن تشکر از ریاست و کارکنان مرکز پژوهشها، به انتقاد از موازی کاری و هزینه های مازاد پرداخته و گفت: یکی از مشکلات عمده شهرداری عدم تصویب مدیریت واحد شهری و عدم هماهنگی با شرکت های خدمات رسان است. سیستم های هوشمند یکی از ابزار شفافیت و عدالت است، اشتراک گذاری اطلاعات، حرکت با برنامه و از پایین به بالا در کنار آموزش و فرهنگسازی شهروندی در تحقق شهرهوشمند مهم است. نبود زیرساخت ها و مراکز خدماتی ادارات و نهادها، باعث ایجاد سفرهای روزانه درون شهری و مشکلات ترافیکی می گردد.

 

 

رسول اصغرزاده عضو شورای شهر و عضو هیئت امنای مرکز مطالعات و پژوهشهای شورای اسلامی شهر ارومیه گفت: شهرهوشمند یا شهرخلاق به عنوان پروژه مارکتینگ است، مشتری و اولویت اول آن شهروندانش است. اطلاع رسانی خدمات بتوانیم از پتانسیل و ظرفیت شهروندان استفاده کنیم. اگر با محوریت مارکتینگ ببینیم. ارومیه از هر جهتی ازجمله: حوزه های فکری، منابع مالی و منابع در اختیار شهرداری شهری ثروتمند است و امید است بهترین استفاده را از آن ببریم.

 

 

در ادامه این جلسه به بحث، تبادل نظر و طرح سوالاتی پیرامون طرح پرداخته و در پایان مقرر شد؛ اعضای کمیته شهر هوشمند مشخص شده و رئیس آن نیز انتخاب شود، برای ایجاد ستاد شهر هوشمند رایزنی هایی با استاندار محترم صورت پذیرد تا همه ارگانها و نهادهای دولتی در ایجاد شهری هوشمند همکاری لازمه را داشته باشند.

 

 

پایان خبر / ا

 

تعداد نمایش ها (488)/نظرات (0)

Search
آمار بازدید
دی ان ان