آرشیو اخبار
جای کمیته هنرمندان خالی بود

جای کمیته هنرمندان خالی بود

نویسنده: اقای داود اسدپور/شنبه, 22 دی,1397/دسته ها: خبر

رتبه بندی این مطلب:
5/0

 


به گزارش ارتباطات مرکز مطالعات و پژوهشهای شورای اسلامی شهر ارومیه جلسه ای به‌منظور تشکیل کمیته هنرمندان، تعیین تاریخ روز فرهنگی ارومیه برای ثبت در تقویم کشور، و بررسی عضویت شهرداری ارومیه در شبکه شهرهای خلاق سازمان یونسکو با قرائت آیاتی چند از کلام الله مجید به ریاست حسین بخشایشی رئیس مرکز مطالعات و پژوهشهای شورای اسلامی شهر ارومیه و با حضور آقایان: دکتر علیزاده امامزاده رئیس شورای شهر، هنرمندان رشته های مختلف هنرهای تجسمی آقایان: ابراهیم زینالی، رومین محتشم، جواد پورصمد، داود جهانگیری، میرعسگر ایلدوستی، مهدی حیدری، صمد قربان زاده، علیرضا قوجاری، اسفندیار اصغرخانی، جواد درویش زاده، کیوان ملک‌محمدی، داود اسدپور، توحید توانای رشید، هادی ارجمند، محمدعلی ضیایی، حمید بهجت، رسول اکبری، سیامک مختاری، حسین حمیدی، بهرام حسن پور و بانوان: سارا موحدزاده، سعیده خانشی و شهلا رشیدیان به همت مرکز پژوهشهای شورا، در سالن جلسات شورای اسلامی شهر ارومیه برگزار شد.

 

حسین بخشایشی رئیس مرکز پژوهشها در ابتدای جلسه ضمن تقدیر و تشکر از قبول دعوت از سوی هنرمندان و فرهیختگان، گفت: جای کمیته هنرمندان خالی بود، عملکردمان در حوزه طراحی، ساخت و نصب تندیس، المان و مبلمان شهری، و مسائل هنری شهرداری ارومیه نیازمند دید نقادانه هنرمندان است. امید است کمیته هنرمندان با جدیت پیگیر امور سیما، منظر، زیباسازی و امور هنری شهر ارومیه باشند و سعی خواهد شد نظرات آنان در فعالیت های مدیریت شهری لحاظ شود.


 

وی همچنین با اشاره به تصویب ارومیه2020 توسط شورای شهر و ضرورت تعیین روزی مناسب و در خور شان این شهر تحت عنوان "روز فرهنگی ارومیه"، ماحصل جلسه تعیین روز فرهنگی ارومیه را تشریح کرده و خاطر نشان کرد: زادروز صفی الدین اورموی با اکثریت نظر حضار در جلسه قبل به عنوان روز فرهنگی ارومیه پیشنهاد شده است، وی دارای شخصیتی فراملی بوده و می توان از پتانسیل نام و تولد وی در جذب گردشگر و ایجاد درآمدهای پایدار برای شهروندان و مجموعه مدیریت شهری بهره برد.


 

بخشایشی همچنین هفت محور سازمان یونسکو برای انتخاب ارومیه به عنوان "شهر خلاق"، و جلسات کمیسیون فرهنگی و کمیسیون سرمایه گذاری را تشریح نمود و بررسی و انتخاب گزینه‌های پیشنهادی برای برندسازی ارومیه به عنوان شهر خلاق را خواستار شد.
 

 

در ادامه جلسه حضار به بحث و اظهارنظر پیرامون دو موضوع: روز فرهنگی و شهر خلاق پرداختند که علی رغم تعدد رشته های مختلف هنری بین هنرمندان حاضر، زادروز صفی الدین اورموی به عنوان مناسبترین گزینه برای تعیین روز فرهنگی ارومیه مطرح شد. در این راستا نظرات مختلفی از سوی حضار مطرح شد که به شرح ذیل است:

دکتر علیزاده امامزاده رئیس شورای شهر: جلسات متعددی برای تعیین روز فرهنگی ارومیه برگزار و نظرات متفاوت و حتی متناقضی مطرح شده است، بهتر است این روز علی رغم ایجاد اتحاد بین همه اقوام ایرانی، با لحاظ شرایط آب و هوایی منطقه آذربایجان و مهمان‌نوازی اورموی ها، پتانسیل گردشگری نیز داشته باشد.


 

میر عسگر ایلدوستی: صفی الدین اورموی استاد یاقوت مستعصمی است، جایگاه خوشنویسی (کتابت قرآن) رفیع است، صفی الدین مخترع نت موسیقی بوده و متاسفانه دنیای غرب "باخ" را بعنوان گزینه اول مطرح میکند، موسیقی امپراتوری عثمانی مدیون صفی الدین اورموی است. زمان آن رسیده که دین خود را به این عارف بزرگ ادا کنیم.

 

رومین محتشم: باید پیشینه فرهنگی و تاریخی خود را تقویت کنیم، این شخص میتواند دیرینگی فرهنگی را پرقدرت تر از قبل به ارومیه برگرداند، باید بتوانیم در کنار موسیقی و خوشنویسی، به همه هنرها، علی الخصوص هنرهای معاصر که طرفدار و پتانسیل خوبی دارد، نیز پرداخت کنیم.


 

محمدعلی ضیایی: دهه سوم شهریور فصل بلوغ طبیعت ارومیه است، می توانیم مثلث عرفان را بین شهرهای اورمیه، خوی و قونیه (حسام الدین چلبی، شمس تبریزی و مولانا)، ایجاد کنیم. انتخاب یک نفر به معنی رد سایر مشاهیر نیست.

 

آقایان و خانمها: ابراهیم زینالی، صمد قربان زاده، جواد درویش زاده، علیرضا قوجاری، جواد پورصمد، کیوان ملک‌محمدی، هادی ارجمند، مهدی حیدری، حمید بهجت، داود جهانگیری، سارا موحدزاده، سعیده خانشی و شهلا رشیدیان نیز به اظهارنظرات خود پرداختند، که اکثریت حضار با اشاره بر نامگذاری یکی از سالهای میلادی توسط سازمان یونسکو، آوازه جهانی و فراملّی این شخصیت، صفی الدین اورموی را گزینه مورد تایید خود دانستند و ایجاد مراکز ملی و آکادمیک و تقویت زیرساخت های گردشگرپذیری را پیشنهاد دادند.


 

در ادامه جلسه حضار به بحث در مورد گزینه های مطرح برای شهر خلاق نیز اظهار نظر کردند که: صنایع دستی و هنرهای بومی، هنرهای رسانه ای، و موسیقی نیز بیشترین گزینه مدنظر حضار بود. در پایان حاظرین نظرات و پیشنهادات خود مبنی بر تعیین روز فرهنگی را بصورت مکتوب به دبیرخانه مرکز مطالعات و پژوهشهای شورای اسلامی شهر ارومیه تقدیم نمودند. / 

پایان خبر / ا

 

تعداد نمایش ها (390)/نظرات (0)

Search
آمار بازدید
دی ان ان