آرشیو اخبار
جلسه بررسی برگزاری فراخوان طراحی المان های شهری

جلسه بررسی برگزاری فراخوان طراحی المان های شهری

نویسنده: اقای داود اسدپور/یکشنبه, 29 بهمن,1396/دسته ها: خبر

رتبه بندی این مطلب:
5/0

جلسه بررسی برگزاری فراخوان طراحی المان های شهری با حضور نخبگان، اساتید دانشگاهی و صاحبنظران در مرکز پژوهشهای شورای اسلامی شهر ارومیه برگزار شد
 

به گزارش ارتباطات مرکز مطالعات و پژوهشهای شورای اسلامی شهر ارومیه؛ جلسه ای با عنوان "بررسی برگزاری فراخوان طراحی المان های شهری" با تلاوت آیاتی چند از قرآن کریم و تسلیت ایام فاطمیه با حضور اساتید و چهره های دانشگاهی، صاحبنظران، پژوهشگران و مدیران مرکز پژوهشهای شورا در سالن جلسات مرکز مطالعات و پژوهشهای شورای اسلامی شهر ارومیه برگزار شد.
 

دکتر علیزاده امامزاده، رئیس مرکز پژوهشهای شورا، ضمن خیرمقدم به مدعوین، در تشریح فعالیت های مرکز از تدوین و ارسال نظرات کارشناسی مرکز پژوهشهای شورای اسلامی شهر ارومیه در خصوص "سیاست های مدیریت شهری، به دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام" خبر داد و گفت: این مرکز از افکار و ایده های نو برای خدمت به شهر و شهروندان ارومیه استقبال می‌کند.
عضو شورای اسلامی شهر و رئیس مرکز در ادامه از طرح "واگو" با امکان معرفی آثار تاریخی و انتقال اطلاعات گردشگری ابنیای تاریخی-توریستی و شهرداری از طریق تلفن گویا به مسافران و شهروندان سخن به میان آورد و محاسن آن را کاهش ترافیک، صرفه جویی در زمان و هزینه و امکان استفاده آموزشی و ارتقای آگاهی شهروندان عنوان کرد و گفت: این طرح قابلیت پیاده سازی در ابعاد کوچک و با هزینه ای اندک را داشته و میتواند علاوه بر استفاده در بحث میراث فرهنگی و خدمات شهرداری، در ارائه مشاوره های خانوادگی و آسیب های اجتماعی نیز استفاده شود.
دکتر محمدرضا علیزاده امامزاده با اشاره به عدم تحقق کامل اوراق عوارض نوسازی و وضعیت مالی شهرداری گفت: در این شرایط بهتر است افکار را به سمت طرح های سهل الوصول، کم‌هزینه و زودبازده سوق دهیم.


 

دکتر ثمین شریفی عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی بالابردن فهم مخاطب را در ساده کردن المان ها دانست و گفت: بدون فلسفه و ادراک، کار طراحی نتیجه مطلوبی نخواهد داشت.

سعید عضدالدینی ملکی از کارشناسان بنیاد ایران‌شناسی آذربایجان غربی یکی از دغدغه های اصلی را در شهر ارومیه المان ها دانست و گفت: المان ها و نمادهای شهری برگرفته از فضای فکری حاکم بر تاریخ و هویت شهر است و باید معرف پیشینه آن شهر باشد. وی همچنین با یادآوری رشادت های امامقلی خان سرتیپ  معروف به "اقبال الدوله"، آیت الله عسگرآبادی و مشاهیر ارومیه ساخت تندیس شخصیت های ملی و ایرانی-اسلامی را مورد توجه قرار داد.

 

دکتر صادق حسین‌دوستی، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری، با توصیف ماهیت وجودی شهرداری، این نهاد را وابسته و همسو با مردم دانست و ضمن تشکر ویژه از دکتر علیزاده امامزاده به خاطر رنگ و بو دادن به مرکز پژوهشهای شورای شهر با اشاره به ضرب المثل ترکی "یوز دفعه اؤلچ، بیر دفعه بیچ"، بسیاری از نقاط ضعف و هدررفت هزینه ها را بخاطر عدم رعایت مقوله پژوهش دانسته و گفت: امروزه با فعالیت مرکز پژوهش، کار پایداری در هزینه‌کرد انجام می‌شود و ستودنی است.
وی همچنین با بیان نکاتی در مورد یادمان، حجم، مجسمه و المان، ماندگاری فیزیکی و مفهومی را یکی از خصیصه های مهم برشمرد و افزود: یک المان موفق نباید تاریخ مصرف داشته باشد، دارای سطحی فراتر از شهر، بلکه در حد جهانی داشته باشد؛ المان میتواند سمت و سوی شهر و مردمش در آینده را نشان دهد. قبل از ساخت المان و مسابقه، بهتر است برای موضوع المان که میتواند برندی برای شهر ارومیه باشد فراخوانی برگزار کرد.

 

در این نشست، مجتبی حاجی وندایی، مجری برنامه رادیویی شهریمیز شبکه آذربایجان، با اشاره به برج ایفل پاریس، یکی از محاسن المان موفق را درآمدزایی عنوان کرد.

دکتر نرمین رازی مفتخر از اغتشاشات بصری موجود در جداره های محدوده مرکزی شهر ارومیه سخن گفته و افزود: میدان تاریخی ایالت (انقلاب) به دلیل جداره خاصی که در ساختمانهای این میدان موجود است، دیگر نیازی به اضافه کردن تندیس، نماد یا المانی ندارد و پاکسازی آن لازمه اولیه است.


 

میر عسگر ایلدوستی کارشناس ارشد پژوهش هنر و دانشجوی دکترای فلسفه هنر: با تاکید بر لزوم ایجاد تیمی متشکل از معماران و هنرمندان هنرهای تجسمی، گرافیک و معماریِ منظر، گفت: معماری نباید از هنرهای تجسمی جدا شود، هویت شهر صرفا وابسته به سازه های معمارانه نیست، المان های شهری و مجسمه در ارتقای دانش بصری و هویت بخشی به فضای شهری نقش بسزایی دارند. در آشفتگی بصری نمیتوانیم دنبال نظم باشیم.

 

زهرا محمدپور کارشناس ارشد شهرسازی، ایجاد المان های کوچک محله ای را موجب ایجاد سرزندگی در محلات دانسته و علاوه بر اهمیت "مکان یابی"، به امکان حضور و مکث مردم در فضاهای آزاد حاشیه المان تاکید کرد.

سیدهادی طباطبایی پژوهشگر میراث فرهنگی با تاکید بر استفاده از مواد و متریال بومی منطقه در ساخت المان ها گفت: بهتر است در بافت تاریخی شهر، المان یا حجمی متفاوت با تاریخ ارومیه اضافه نکنیم. میتوان برای برخی از محلات ارومیه که شاهد وقایعی تاریخی بودند، المان یا یادبودی ساخت.
 

صفیه رحیمی کهریز کارشناس ارشد طراحی شهری، با محوریت قرار دادن بازار و بناهای تاریخی ارومیه و لزوم توجه به آن گفت: خیلی از کشورها بازار قدیمی ندارند و گردشگر برای دیدن بازار قدیمی و ابنیه تاریخی ما می آید، نَه برج و ساختمان های مرتفع، چرا که برایشان جذابیتی ندارد.
 

همچنین در ادامه بحث مکان‌یابی، شیوا نظری، کارشناس ارشد طراحی شهری با ذکر "هفت تپه شهر استانبول" و ساخت هفت مسجد در ارتفاعات این شهر، پارک جنگلی ارومیه را بهترین مکان برای جاگذاری المان با دید و منظر روز و شب دانست و افزود: یک المان باید دارای سه مولفه طبیعی، کالبدی و انسانی باشد.
 

احمد اسدی چهره رسانه ای حاضر درجلسه نیز با تاکید به هویت ایرانی-اسلامی، آذربایجانی و تشیع شهر ارومیه گفت: این شهر دارای هویت است و نیازی به هویت سازی ندارد، بلکه باید در مورد هویت موجود و تاریخ و وقایع این شهر مانور دهیم.
 

همچنین آقایان: یاسین عبدی و آرمان کشمیری از کارشناسان سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری، دکتر رسول دانایی، سعید آقازاده، سعید اسلام، دکتر جواد صمدی و خانمها: سپیده شریف خواجه پاشا، زینالی بالستانی و سایر مدعوین به بحث و تبادل نظر پرداختند که مقرر شد طرح فوق در قالب پروپوزال با رعایت اصول و مقررات تدوین و جهت بررسی مجدد به مرکز پژوهشها تحویل داده شود.

دکتر علیزاده امامزاده، استادیار دانشگاه و رئیس مرکز پژوهشهای شورا در پایان از تمامی شرکت کنندگان تقدیر و تشکر کرد.

 

تعداد نمایش ها (560)/نظرات (0)

Search
آمار بازدید
دی ان ان