آرشیو اخبار
جلسه بررسی معرفی ارومیه به عنوان پایتخت پروتئین کشور برگزار شد

جلسه بررسی معرفی ارومیه به عنوان پایتخت پروتئین کشور برگزار شد

نویسنده: اقای داود اسدپور/یکشنبه, 18 آذر,1397/دسته ها: خبر

رتبه بندی این مطلب:
5/0

 


به گزارش ارتباطات مرکز مطالعات و پژوهشهای شورای اسلامی شهر ارومیه جلسه ای با عنوان "تعریف ارومیه به عنوان پایتخت پروتئین کشور" با قرائت آیاتی چند از کلام الله مجید و با حضورآقایان: حسین بخشایشی رئیس مرکز پژوهشها، محمدرضا علیزاده امامزاده رئیس شورای شهر، محمد خلیل پور عضو شورای شهر، فرخ دبیری ارائه دهنده طرح، مرتضی دبیری، هدایت اله دبیری، رسول اکبری، رضا کشتیبان، داود اسدپور، یعقوب شیدایی، فرجاد بخشور، حسین حمیدی، سیامک مختاری، محمدستارپور، حمید رعناقد، بهرام افشار، غلامعلی اکبرزاده، مهدی فجری، جعفر پری، سعید اسلام، و خانم ها: سارا معصوم زاده و مریم فروزان در سالن جلسات مرکز مطالعات و پژوهشهای شورای اسلامی شهر ارومیه برگزار شد.

 

 

حسین بخشایشی رئیس مرکز مطالعات و پژوهشهای شورای اسلامی شهر ارومیه ضمن خیرمقدم به مدعوین با اشاره به پتانسیل‌های کشاورزی موجود در شهرستان ارومیه و وجود قشر تحصیلکرده از رشته‌های مختلف گفت: طرح های مختلف علمی و تخصصی می تواند در اشتغالزایی و تولید نقش بسزایی داشته باشد و مرکز پژوهشها نیز بستر ارائه و بررسی را فراهم نموده است.

 

 

محمدرضا علیزاده امامزاده رئیس شورای شهر ارومیه گفت: افتخار می کنم مرکز پژوهشهای شورای شهر به جایگاهی رسیده است که در مقابل معاونت های پژوهشی دانشگاه ها حرفی برای گفتن دارد، و این امر به مدد پرسنل تلاشگر این مرکز محقق شده است. در مقوله پژوهش نتیجه گیری سریع سخت است، طرح های پژوهشی نیاز به چکش کاری و بررسی کارشناسانه دارند تا عملیاتی شوند.

 

 

فرخ دبیری ضمن ارائه طرح "استفاده از ظرفیت های موجود شهرستان ارومیه برای دستیابی به جایگاه پروتئین کشور در راستای نیل به اهداف اشتغال زایی و امنیت غذایی پایدار" با اشاره به بحران آب، غذا، زیست محیطی، جمعیتی به اهمیت وجود حشرات پرداخته و افزود: چهار پنجم عالم حیات حشرات هستند، تا چندین دهه قبل در بیش از 5هزار دانشگاه جهان حشرات به عنوان آفت شناخته می شد، در دهه اخیر تعریف آفت از حشرات برداشته شده است و حتی امروزه معدود کشورهایی از حشرات برای تامین پروتئین استفاده می کنند.

دبیری در ادامه به ذکر قابلیت های انحصاری و درمانی برخی حشرات پرداخت و با ذکر مثال هایی از پژوهشهای انجام یافته در برخی کشورها به وجود بیش از 1200کارخانه تولید خوراک دام، طیور و آبزیان در کشور اشاره کرد و افزود: بیش از نصف هزینه تولید گوشت سفید یا قرمز صرف تامین خوراک آن است؛ حشرات می تواند به عنوان منبع پروتئین مورد نیاز دام قرار گرفته و درصورت تولید انبوه، صرفه جویی ارزی قابل توجهی خواهد داشت.

 

 

پس از ارائه طرح، آقایان: محمد خلیل پور، محمد ستارپور، حمید رعناقد، بهرام افشار، غلامعلی اکبرزاده، مهدی فجری، جعفر پری، فرجاد بخشور و خانم ها: مریم فروزان و سارا معصوم زاده به فراخور تخصص خود سوالاتی را پیرامون طرح مطرح کردند و رضا مشهدی کشتیبان رئیس سازمان سرمایه گذاری شهرداری ارومیه روند حمایتی شهرداری از طرح های اشتغالزا و درآمدزا را تشریح کرد.

 

در ادامه این جلسه به بحث، تبادل نظر و طرح سوالاتی پیرامون طرح پرداخته و در پایان مقرر شد؛ طرح مدنظر مورد بررسی بیشتر کارشناسانه توسط کارشناسان و اعضای کمیته های مرتبط مرکز پژوهشها جهت ارائه به شورای اسلامی شهر ارومیه قرار گیرد./ ا

 

تعداد نمایش ها (437)/نظرات (0)

Search
آمار بازدید
دی ان ان