آرشیو اخبار
جلسه تشکیل ستاد تسهیلات نوروزی و استقبال از مسافران برگزار شد

جلسه تشکیل ستاد تسهیلات نوروزی و استقبال از مسافران برگزار شد

نویسنده: اقای داود اسدپور/چهارشنبه, 23 اسفند,1396/دسته ها: خبر

رتبه بندی این مطلب:
5/0

جلسه تشکیل ستاد تسهیلات نوروزی و استقبال از مسافران برگزار شد

به گزارش ارتباطات مرکز مطالعات و پژوهشهای شورا، این جلسه با تلاوت و تفسیر آیاتی چند از کلام الله مجید توسط دکتر مختاری معاون پژوهشی مرکز و با حضور تنی چند از مدیران مجموعه شهرداری ارومیه اعم از: معاونت خدمات شهری، مدیرارتباطات و امور بین الملل، رؤسای سازمانهای تابعه شهرداری ارومیه، اساتید دانشگاه، پژوهشگران مرکز و اصحاب رسانه، به ریاست دکتر محمدرضا علیزاده امامزاده، استادیار دانشگاه و رئیس مرکز پژوهشهای شورا برگزار در سالن جلسات شورا شد.


دکتر علیزاده امامزاده ضمن گرامیداشت روز تجلیل از شهدا، سالروز تاسیس بنیاد شهید به فرمان امام خمینی (ره)، ایام چهارشنبه سوری و عید نوروز به تشریح عملکرد مرکز مطالعات و پژوهشهای شورای اسلامی شهر ارومیه پرداخته و سپس به اقتضای موضوع جلسه در بیان روند طرح پیاده راه گردشگری خیابان امام (ره) خبر از تخصیص بودجه برای انجام مطالعات توسعه پیاده راه در بودجه 97 داد و گفت: طرح پیشنهادی پیاده راه امام با موافقت اعضای شورا روبرو شده و مباحث ترافیکی و ارتباطی آن در حال مطالعه است.

استادیار دانشگاه و عضو شورای اسلامی شهر ارومیه در ادامه به استعدادهای بالقوه موجود در بافت های روستایی، طبیعی و شهری ارومیه از جمله تمتمان و بدلبو اشاره کرده و آنها را دارای قابلیت برای جذب گردشگر داخلی و خارجی دانست.

 

در این جلسه مدیران ارشد شهرداری ارومیه (دکتر سلامتی معاون خدمات شهری، مهندس رکاب مدیر ارتباطات و امور بین الملل، دکتر شایگان رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری، مهندس مژدهی فرد رئیس سازمان حمل و نقل بار و مسافر، حجت الاسلام والمسلمین عابدینی رئیس سازمان آرامستان ها و مهندس یوسفی رئیس سازمان فرهنگی) به تشریح عملکرد سازمانهای متبوع خود پرداخته و برنامه های اجرایی در ایام عید برای رفاه شهروندان و میهمانان نوروزی در ورودی و داخل شهر ارومیه را برشمردند. که دکتر سلامتی معاونت خدمات شهری شهرداری ارومیه ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع فرهیختگان شهر به برشماری پتانسیل های شهر ارومیه پرداخت. وی در ادامه با محور قراردادن طبیعت بکر گفت: ارومیه تنها شهر ایران است که همه اکوسیستم های طبیعی را داراست، می توان با رانندگی و حرکت از مرکز شهر ارومیه به جهات مختلف، در مدت زمانی کمتر از نیم ساعت، به کویر، جنگل، کوه، مرتع و یا دریا رسید؛ سلامتی در ادامه با اشاره به رودخانه شهرچایی گفت: ارومیه تنها شهر ایران است که رودِ جاری از وسطِ شهر، همچنان خروشان است که این خود یک پتانسیل گردشگری است.

 


 

نظرات حاضرین در نشست ستاد تسهیلات نوروزی و استقبال از گردشگران و مسافران:

دکتر معین فر، عضو کمیته مطالعات اجتماعی مرکز پژوهشهای شورای اسلامی شهر:

از پلیس راهنمایی رانندگی و رانندگان خواهشمند است تا با مسافرانی که به محدودیت‌های ترافیکی موجود در شهر (اشاره به خیابان های یکطرفه و...) آشنایی ندارند با سعه صدر برخورد کنند. المان ها علاوه بر زیبایی فیزیکی، معنای فرهنگی هم داشته باشند. فرهنگ ارومیه جدای از فرهنگ کشور نیست، اگر اجازه بدهیم هیجانات جوانان با روشهای درست تخلیه شود، امروزه شاهد حوادث ناگوار و تخلیه چشم جوانی نمی شویم.


سید هادی طباطبایی عضو کمیته میراث فرهنگی و گردشگری:

برای جذب گردشگر به تدوین برنامه های بلندمدت (چشم انداز بیست ساله گردشگری) نیازمندیم. چه خوب است "درخت بیدمشک" را در جای جای معابر و خیابانهای سطح باغشهر ارومیه بکاریم و مردم بوی بهار را با استشمام عطر پیشپیشا حس کنند

گردشگر قبلاً مقصد گردشگری خود را انتخاب کرده، و ما باید تلاش کنیم تا مهمانی که امسال اورمیه را مقصد خود قرار داده، در سالهای اتی نیز رغبت سفر به ارومیه را داشته باشد.

خواجه نصیر الدین طوسی اصالتاً اهل قریه گهرود (مابین ساوه و قم) است و "ابن سینا" اهل هرجایی است جز همدان، همدان و طوس آنان را تصاحب کرده است. چه خوب است مشاهیر خودمان از جمله: محدث اورموی، صفی الدین اورموی، را به شهروندان و مسافران در ورودی شهر معرفی کنیم.

فراز و نشیب تاریخ ارومیه بیشتر از شهرهایی همچون تبریز، شیراز یا اصفهان است. چه اشکالی دارد در محلات و پارکهای شهر، تاریخ ارومیه بصورت نقالی برای شهروندان و مسافران روایت شود. بازتاب همچین رویدادی در شبکه های اجتماعی جالب خواهد شد. 

در ادامه این نشست حضار به بحث و اظهار نظر پیرامون پتانسیل و مقاصد گردشگری روستایی و طبیعی، احیای مجموعه معماری سنتی و روستایی، تعریف مقصد سفر، معرفی جاذبه های گردشگری در طول سال و زمینه سازی برای ایجاد ذهنیت در مخاطبان، سفرهای ارزان قیمت و اقامتهای ارزان پرداختند.

 

آرمین اکبرزاده مدرس گردشگری:

تشکیل کارگروه ویژۀ گردشگری نیاز مبرم امروز شهر ارومیه است تا بتوان مسائل زیرساختی را مورد مطالعه قرار داد و از نظر نیروی انسانی متخصص و متبحر در امر هتلداری، تورگردانی، خدمات شهری ویژۀ گردشگران در سطح شهر، حمل و نقل درون شهری و اماکن گردشگری می بایستی آموزش های لازم و فرهنگ سازی های مورد نیاز را عملیاتی نمود.

 

مهدی اسدی راهنمای گردشگری و پژوهشگر:

طرح های هادی روستایی صرفاً از بعد کالبدی برخوردارند و در چنین شرایطی نمی توان به توسعۀ پایدار روستایی رسید. وقتی فرصت های تاریخی و فرهنگی روستاها از بین می رود، فرصت اقتصادی نیز تضعیف می گردد و دیگر نمی توان به توسعۀ پایدار فکر کرد. جهان امروز از گردشگری پایدار عبور کرده و رو به گردشگری خلاق آورده است.

معماری و شهرسازی نقش کلیدی در امر گردشگری و گردشگرپذیری دارد. اگر المان ها و جداره های شهری جذاب باشند و زیبایی شناسی در آن ها رعایت گردد، باعث رونق گردشگری نیز خواهد شد. لذا شهرسازی و معماری نه تنها مقوله ای جدا از گردشگری نیست که لازمه و در عین حال مکمل آن نیز است. رویدادهای خلاقانه، جداره ها و نماهای جذاب خیابانی، المان های شهری متناسب با فرهنگ و تاریخ شهر ارومیه، صنایع دستی خلاق و در نهایت تبلیغات گستردۀ جاذبه های گردشگری ارومیه می تواند شهر ارومیه را به شهری شناخته شده و با تعداد گردشگران بالا تبدیل کند.

 

رضا حیدری، باستان شناس و عضو کمیته میراث فرهنگی مرکز مطالعات:

رؤسای جمهور حوزه نوروز در کلانشهر تبریز حضور خواهند یافت، رویداد تبریز2018چالش و فرصت هایی را برای ارومیه بوجود خواهد آورد و به تبع آن کف درخواست گردشگری مردم ارومیه بالا خواهد رفت.

تبریز 2018 پنج سال پیش در یونسکو ثبت شده. ما تبلیغ فرااستانی نداریم، از تهران تا آخر اتوبان شهید کسایی تبریز نامی از ارومیه وجود ندارد. با اینکه اسامی شهرهای کوچکتری همچون بازرگان یا میاندوآب وجود دارد. ما نزدیکترین مرکز استان به مرز ترکیه و اروپا هستیم، ولی تابلوی اتحادیه اروپا، کشورهای عراق، ترکیه و آذربایجان همراه با پرچمهایش در تبریز است که برای رسیدن به این کشورها باید از راه ارومیه عبور کنند؛ این خود قد فرهنگی شهروندان را بالا می برد. ارومیه نزدیکترین مرکز استان به تبریز (پایتخت گردشگری جهان اسلام) است.

آخرین تکمچی ارومیه را پنج سال پیش در حوالی مرکز (میدان ولایت) بنام آقا یدالله پیدا کرده ایم. از مجموعه شهرداری بخاطر تداوم مراسم تکمچی و کارناوال های موسیقی سنتی تشکر میکنم. 

احمد اسدی سرپرست فرهنگسرای رسانه شهرداری:

نقش رسانه ها در شناساندن ابنیای تاریخی و جاذبه های گردشگری مهم است،

زنجیره ارتباط بین نسل دهه پنجاه و شصت و هفتاد با گذشته خود قطع شده،

"دوللو موصطفی" (شاعر اورموی دوره افشار و قاجار) به عنوان قدیمی ترین شاعر ارومیه که مجموعه کاملی از بیوگرافی، دیوان اشعار و زندگینامه در دسترس است و می توان به وی عنوان مولانای ارومیه را داد، شاعر بزرگی است که هنوز قبر وی بازسازی و احیا نشده است، همان کاری که آذربایجان شرقی برای آرامگاه شاعرانی همچون: خسته قاسم، حکیم نباتی، عباس توفارقانلی، انجام داده است.

منافع ارومیه و آذربایجان غربی مورد توجه و اهمیت رسانه ها قرار نگرفته است و بعضاً حرکاتی به ضرر این شهر انجام می پذیرد (اشاره به خانواده معلولان) که این باعث تخریب نام و چهره شهر در سطح بین المللی است.

 

دکتر علیزاده امامزاده رئیس مرکز مطالعات و پژوهشهای شورای اسلامی شهر ارومیه در پایان نشست، ضمن تقدیر و تشکر از حضور مدعوین، به اتحاد و همفکری رسانه ها، متخصصان و نخبگان و مدیران ارشد برای رونق بخشی به بازار گردشگری شهر ارومیه تاکید کرد و گفت: کاری کنیم که آیندگان از نسل ما به نیکی یاد کنند.


 

تعداد نمایش ها (413)/نظرات (0)

Search
آمار بازدید
دی ان ان