آرشیو اخبار
جلسه تعیین اولویت های مسائل زیست محیطی شهر ارومیه برگزار شد

جلسه تعیین اولویت های مسائل زیست محیطی شهر ارومیه برگزار شد

نویسنده: اقای داود اسدپور/شنبه, 15 اردیبهشت,1397/دسته ها: خبر

رتبه بندی این مطلب:
5/0

جلسه تعیین اولویت های مسائل زیست محیطی شهر ارومیه برگزار شد

 

به گزارش ارتباطات مرکز مطالعات و پژوهشهای شورای اسلامی شهر ارومیه؛ جلسه ای با عنوان " تعیین اولویت های مسائل زیست محیطی شهر ارومیه" با حضور اساتید دانشگاهی، نخبگان و صاحبنظران به ریاست دکتر محمدرضا علیزاده امامزاده در سالن جلسات مرکز پژوهشهای شورا برگزار شد

این جلسه با قرائت و تفسیر آیاتی چند از کلام الله مجید در ارتباط با اهمیت محیط زیست توسط دکتر سیامک مختاری معاون پژوهشی و حافط کل قرآن و خیرمقدم دکتر رسول اکبری قائم مقام و معاون اجرایی مرکز پژوهشها آغاز شد.
 

دکتر محمدرضا علیزاده امامزاده استادیار دانشگاه و رئیس مرکز مطالعات و پژوهشهای شورای اسلامی شهر ارومیه با تبریک اعیاد شعبانیه، ولادت حضرت قائم (عج)، روز جوان، کارگر و معلم به اهمیت موضوع محیط زیست شهری و بالاخص آلودگی هوا اشاره کرده و گفت: ارومیه شهری دامنه‌ای محصور بین باغات میوه که از دیرباز به عنوان "باغشهر" شناخته می‌شود، سابقه تعطیلی مدارس به دلیل آلودگی هوا را نداشته، ولی در سال تحصیلی جاری (اشاره به زمستان سال 96) چندین روز آلودگی هوای ارومیه به حد "ناسالم" رسید و باعث تعطیلی مدارس شد.


 

عضو دو دوره شورای اسلامی شهر و رئیس مرکز پژوهشهای شورا در ادامه با اشاره به اینکه بیش از هفتاد درصد جمعیت کشور در محیط شهری زندگی می‌کنند خاطرنشان کرد: بهداشت و سلامت شهرها، نحوه جمع آوری، تفکیک و مدیریت پسماند شهری، فرهنگسازی و آموزش شهروندی به عنوان اولویت کاری است، و ادامه داد: اولویت و مشکلات شهرها را بشناسیم، مساله محیط زیست و زندگی شهری در ارومیه قبل از اینکه به شرایط حادتری برسد باید توسط نخبگان و صاحبنظران مورد بررسی قرار گرفته و چاره‌اندیشی شود.
 

استادیار دانشگاه و رئیس مرکز مطالعات شورای اسلامی شهر ارومیه در ادامه با بررسی تغییر سبک زندگی مردم، بویژه مدرنیزه شدن زندگی در جوامع شهری گفت: طرز زندگی سالمندان به نحوی است که لوازم منزل معیوب را به جای تبدیل به پسماند، تعمیر کرده و علاوه بر صرفه جویی در هزینه کرد، از تولید پسماند جلوگیری می‌کنند؛ همچنین مواد غذایی (مخصوصاً نان) و پوشاک نیز در کاربری های مختلف مصرف میشوند تا از تبدیل به پسماند جلوگیری شود.


 

دکترعباسعلی  روانلو رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان غربی با اشاره به سبک زندگی دهه های قبل، جایگزینی زنبیل و پاکت به جای کیسه های پلاستیک را یکی از راهکارهای کاهش تولید زباله دانسته و افزود: باید تفکیک زباله از منازل و آموزش آن برای کودکان در اولویت قرار داده شود و در کنار آن استفاده از گونه های گیاهی کم آب در طراحی و احداث فضاهای سبز شهری لحاظ شود.

 

محمد ستارپور مشاور شورا، سومین عامل مرگ و میر را آلودگی هوا دانسته و کاهش استفاده از سوخت های فسیلی و ایجاد کمربند سبز را یکی ازعوامل تاثیرگزار در بهبود کیفیت هوا اعلام کرد. وی همچنین از تعداد مجوز اسلحه شکاری موجود را چند برابر گونه های جانوری کشور عنوان کرد.


 

دکتر مهدی قنبرزاده، عضو هیئت علمی دانشگاه برای تعیین اولویت های زیست محیطی دو روش "طوفان ذهنی و روش دلفی" را پیشنهاد داده و در تشریح روش دلفی گفت: در این روش با استفاده از پرسشنامه در چند مرحله از متخصصان مربوطه نظرسنجی می‌گردد. مرکز پژوهشها می تواند در یکی از دو قالب و روش مذکور اقدام به تعیین اولویت های زیست محیطی نماید.

 

 

دکتر اسدالله مرادپور عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد و علوم پزشکی، با بررسی عوامل مرگ و میر در کشور گفت: بیماری‌های قلبی عروقی بالاترین سهم بیماری و مرگ را در کشور دارد؛ وی همچنین از نحوه نگهداری و عرضه میوه، سبزیجات و گوشت گرم انتقاداتی را مطرح و گفت: باید همیشه به قدر نیاز و معقول خرید کنیم تا ضمن جلوگیری از حیف و میل، تولید پسماند را نیز کاهش دهیم، بعضاً 50درصد موادغذایی که از مرحله تولید تا مصرف دور ریخته می‌شود، قابلیت مصرف دارند.


 

در ادامه جلسه آقایان محسن نورمحمدی مدیر روابط عمومی مرکز تحقیقات کشاورزی، اردشیر یوسف زاده معاون سازمان برنامه‌ریزی و بودجه و نادعلی بابایی از بازنشستگان محیط زیست به ایراد سخن پرداختند که: نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی، حفظ و حراست از باغها و محیط زیست داخل و اطراف شهر، تاکید به موضوعات تخصصی تر و فرهنگسازی و آموزش مردم جهت کاهش تولید زباله مورد تاکید قرار گرفت.

ارزیابی، مطالعات و مطابقت طرح های عمرانی با مسائل زیست محیطی، دیوار کشی زمینهای خالی شهر، جانمایی کارخانجات و زمینهای کشاورزی در محل های مناسب و آگاه‌سازی مردم در استفاده از منابع آب و محیط زیست، مواردی بود که علیرضا لطفی کارشناس مسئول محیط زیست بر آنها اشاره کرد؛ وی که سابقه محیط بانی در منطقه حفاظت شده مراکان را نیز در کارنامه خود داشت از آبرسانی به ارتفاعات و کوهها برای کشاورزی انتقاد کرد و در مورد محیط زیست شهری گفت: همه موجودات زنده بر اساس "نیاز" خود تلاش می کنند ولی برخی با استفاده بی هدف از خودروی شخصی علاوه بر افزایش حجم ترافیک و مصرف سوخت، باعث آلودگی هوا و تولید ناهنجاری های صوتی می شوند.


 

دکتر رسول اکبری قائم مقام و معاونت اجرایی مرکز با تاکید به اهمیت مطالعات زیست محیطی گفت: مساله و آیتم اصلی ما زیست‌پذیری شهری می‌باشد که شاخص‌های اصلی آن عبارتنداز: پایداری و ثبات 25درصد، مراقبت های بهداشتی 20درصد، فرهنگ و محیط زیست 25درصد، آموزش و پرورش 10درصد و زیرساخت 20درصد از کل که خواهشمندم در جلسات آتی بیشتر مدنظر قرار گیرد.
 

غلامرضا جعفری از فعالان تشکل های زیست محیطی با اشاره به اصل 50 قانون اساسی، نقش حاکمیت را در مسائل زیست محیطی مهم دانسته و افزود: تشکل های زیست محیطی هنوز به عنوان یک قابلیت ملموس شناخته نمی شود؛ وی که نماینده 36تشکل مردمی است، در ادامه با اشاره به وجود برخی ناهماهنگی ها در بین دستگاه های اجرایی، استفاده از ظرفیت مردم و وجود سواد بومی در اجرای طرح های مرتبط با محیط زیست را مهم دانست.

در این جلسه خانم فریبا سیفی پور، و آقایان: بهرام افشار حمیدی، دکتر حسن محمودزاده، علی زمان زاده، دکتر فرجاد بخشور و سایر حضار به بحث و گفتگو پرداخته و مواردی از قبیل: استفاده از سموم کشاورزی، بررسی خاک و بازیافت زباله ها، نوع آبیاری، تبدیل مواد غذایی انسانی به دامی، بی خطرسازی و دفن پسماند و توسعه پایدار مطرح شد که مقرر شد موضوعات مطروحه، برای جلسه آتی اولویت بندی شود.

 

پایان خبر /ا

 

تعداد نمایش ها (423)/نظرات (0)

Search
آمار بازدید
دی ان ان