آرشیو اخبار

در دومین جلسه بررسی صدور پروانه اراضی قولنامه ای چه گذشت؟

نویسنده: اقای داود اسدپور/چهارشنبه, 12 دی,1397/دسته ها: خبر

رتبه بندی این مطلب:
4/3

 

جلسه ای با قرائت آیاتی چند از کلام الله مجید تحت عنوان بررسی طرح پیشنهادی در جهت رفع موانع و مشکلات صدور پروانه ساختمانی برای اراضی قولنامه ای به ریاست حسین بخشایشی رئیس مرکز مطالعات و پژوهشهای شورای اسلامی شهر، و با حضور آقایان: حسین پناهی رئیس کمیسیون خدمات شهری شورا و عضو هیئت امنای مرکز پژوهشها، احمد فتح اللهی رئیس کانون سردفتران و دفتریاران، مرتضی حاتمی معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری آذربایجان غربی، عیوض آذرنیا، جاوید ارجمندی، محمود صبحی بالو، جاوید زایری، رسول رحمتی از مدیران شهرسازی مناطق یک تا پنج شهرداری ارومیه، رسول اکبری قائم مقام و معاون اجرایی، سیامک مختاری معاون پژوهشی، داود اسدپور مدیر ارتباطات و دبیرخانه، حسین حمیدی مدیر علمی،  بهرام حسن پور امور دفتری، و بهنام یارمحمدی عضو کمیته حقوقی مرکز پژوهشهای شورا در سالن جلسات این مرکز برگزار شد.


 

حسین بخشایشی رئیس مرکز پژوهشهای شورا ضمن خوش آمدگویی به مدعوین و تبریک سال نوی میلادی به هموطنان مسیحی گفت: امید است تمامی موحدین، مسلمین و مومنان به دور از هرگونه تهدید، جنگ و توطئه کنار هم در دهکده جهانی زندگی کنند. بخشایشی ضمن قرائت قوانین جاری در مورد املاک قولنامه ای و مشکلات موجود برای مالکان و شهرداری ها گفت: صدور پروانه برای اراضی قولنامه ای معضلی کشوری است، سکونتگاه های غیررسمی علاوه بر حواشی، در محدوده داخلی شهرها نیز وجود دارد و باعث ایجاد بافت های ناهمگون شده است، این مشکل صرفاً متعلق به ارومیه نیست و همه شهرها به نوعی درگیرند.


 

بهنام یارمحمدی ضمن ارائه توضیحاتی پیرامون طرح پیشنهادی خود، به بررسی معضلات اراضی قولنامه ای در کلانشهرها پرداخت و افزود: وضعیت فعلی ساخت و ساز در املاک قولنامه ای باعث ایجاد مشکلاتی برای شهرداری و مالکان شده است، مالکان این اراضی به هرقیمتی درصدد ساخت و ساز هستند، اگر شهرداری پروانه ندهد، عنان کار از دست خواهد رفت، واکنش اجتماعی به پیشگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز مناسب نیست.
 

در ادامه حضار به بحث و بررسی موضوع پرداختند که جاوید ارجمندی مدیر شهرسازی منطقه دو ارومیه گفت: بهتر است به جای تلاش برای تغییر رای دیوان، املاک قولنامه ای را به سمت "سنددار کردن" سوق دهیم، چون شهرداری حق و حقوق خود را از این اراضی اخذ می کند.
 

رسول رحمتی دیگر مدیر شهرسازی حاضر در جلسه اظهار کرد: اکثر زمینهای قولنامه ای داخل محدوده است، بزرگترین مشکل این اراضی احراز مالکیت است، بهتر است ارتباط قوه قضائیه با شهرداری ها بیشتر شود.
 

محمود صبحی بالو مدیر شهرسازی منطقه سه، شرایط فعلی اراضی قولنامه ای را به ضرر شهرداری ها دانست و از تفکیک کاربری های عمومی و فضای سبز موجود در این نواحی توسط افراد سودجو، به عنوان یکی از نکات منفی برای شهرداری و شهروندان یاد کرد.
 

جاوید زایری و عیوض آذرنیا مدیران شهرسازی مناطق چهار و یک، در ادامه به بحث و اظهار نظر پرداختند و احراز مالکیت را یکی از عمده مشکلات دانسته و تشکیل پرونده مادر، استفاده از مختصاتUTM  و تثبیت قطعات و کروکی، در این اراضی را پیشنهاد داده و بر همکاری بیشتر ادارات دخیل تاکید کردند.
 

احمد فتح اللهی در این جلسه گفت: تفکر و دیدگاهها تسهیل مشکل شهروندان و در راستای آن ایجاد درآمد برای شهرداری و عمل به قانون است، که تجمیع این سه، کاری سخت است. چون برخی از سازمانها و ادارات به وظایف خود عمل نمی کنند. وظیفه ذاتی شهرداری صدور پروانه ساختمانی است و در برخی از شهرها پروانه صادر میشود؛ به سازمان ثبت تکلیف شده است ظرف پنج سال تمام املاک را سنددار کند، همه مالکان نمیتوانند سند بگیرند، دادگستری از اداره ثبت احراز مالکیت را انجام می دهد.

 

حسین پناهی ضمن تشکر از رئیس و کارکنان مرکز پژوهشها گفت: نمیتوانیم صورت مساله ای که در شهر و کشورمان وجود دارد را پاک کنیم. مالک به هر قیمتی درصدد ساخت و ساز است. اولویت، سنددارکردن اراضی قولنامه ای است که در اینصورت مشکل احراز هویت نیز حل خواهد شد، در شرایط اقتصادی فعلی حاکم بر شهرداری ها، ماده صد بهترین منبع درآمدی شهرداری است، از لحاظ اجتماعی و ایمنی در صورت بروز حوادث با بحران مواجه خواهیم شد.


 

مرتضی حاتمی اظهار کرد: ارومیه 200هزار نفر حاشیه نشین دارد، تلاش برای حل این مشکل، اساساً کار مثبتی است، بهتر است عمقی‌تر به مساله نگریست. اعتقاد داریم اگر ادارات به وظایف خود عمل نکند، حتی نواقصاتی هم وجود داشته باشد، قانون غلط بهتر از بی‌قانونی است، ما مسئول مراقبت از قانون هستیم. با سطحی نگری مشکلی حل نخواهد شد، زمینهای قولنامه ای شاید بزنگاه مدیریت کلانِ شهری باشد. حل مشکل اراضی قولنامه می تواند بهترین خروجی این دوره شورا باشد.


 

در پایان جلسه بخشایشی ضمن تشکر از قبول دعوت حضار گفت: به این جلسه بسنده نخواهد شد و در ادامه لایحه ای متقن در راستای حل خلاء ایجاد شده تدوین و برای تصویب و تایید مراجع بالادست ارسال خواهد شد. وی همچنین افزود: اگر بتوانیم لایحه ای برای حل مشکلات اراضی قولنامه ای کل کشور تهیه و به تصویب برسانیم، افتخاری برای شهر ارومیه است.


مطالب بیشتر 
اولین جلسه بررسی موانع و مشکلات اراضی قولنامه ای

پایان خبر / ا

 

تعداد نمایش ها (900)/نظرات (0)

Search
آمار بازدید
دی ان ان