آرشیو اخبار
"ساخت و ساز های غیر قانونی در حریم شهر" چالش اصلی ارومیه

"ساخت و ساز های غیر قانونی در حریم شهر" چالش اصلی ارومیه

نویسنده: اقای داود اسدپور/دوشنبه, 03 اردیبهشت,1397/دسته ها: خبر

رتبه بندی این مطلب:
5/0

دکتر محمدرضا علیزاده امامزاده در گفتگو با خبرنگار ایسنا منطقه آذربایجان غربی افزود: یکی از چالش های اساسی در شهرهای بزرگ، و ارومیه بحث کنترل ساخت و سازها و پیشگیری از رشد سکونتگاه های غیر قانونی به ویژه آنهایی که در حریم شهر ساخته شده اند، است.

استادیار دانشگاه و عضو شورای اسلامی شهر درخصوص عواملی که باعث عدم تثبیت حریم شهر ارومیه می شود تصریح کرد: ضعف برنامه ریزی شهری، نبود کمربند سبز و خط حریم طبیعی به عنوان مانع فیزیکی رشد شهر به صورت واقعی بر روی زمین، به تاخیر افتادن تصویب و اجرای طرح تفصیلی جدید، پایین بودن حساسیت ها نسبت به رشد سکونتگاه های خودرو و ساخت و ساز هایی که نظارت برآنها نیست، افزایش مهاجرت به شهر ارومیه، قطبی شدن شهرهای بزرگ و متوسط و گرایش مردم به داشتن خانه های تک واحدی ولو در حاشیه شهر همه مسایلی هستند که موجب رشد غیرقانونی در حریم شهر ارومیه شده است.

 

رئیس مرکز مطالعات و پژوهش های شورای اسلامی شهر ارومیه در خصوص حل مشکلات حاشیه نشینی شهر ارومیه اظهار کرد: برای حل این مشکل جدیت همکاران راه و شهرسازی، قوه قضایه و شهرداری در تهیه و تصویب طرح تفصیلی، مقابله با دلالان زمین وبورس بازان اراضی حریم شهر، نظارت مجدانه شهرداری برکنترل ساخت و سازها و پیشگیری از بی قانونی در حریم شهر ها از جمله راه حل های برخورد با حاشیه نشینی در شهر ارومیه است.

عضو شورای شهر ارومیه خاطرنشان کرد: پایدار ترین عامل پیشگیری از مهاجرت به شهر ارومیه بهبود اوضاع اقتصادی در نقاط دیگر استان و افزایش جاذبه ها و امکانات در روستاها و شهرهای کوچک و کاستن از عوامل دافعه در آن مکان ها است که این مهم نیز نیازمند برنامه ریزی بخشی و فضایی در سطح آذربایجان غربی بوده که سدی در برابر مهاجرت به شهر ارومیه شود.
 

وی ادامه داد: شورای شهر نقش نظارت و تصمیم گیری را نسبت به اقدامات شهرداری در پیشرفت و دستیابی به اهداف رشد و توسعه شهر ایفا می کند و در دوره پنجم شوراها، مرکز پژوهشهای شورای شهر ارومیه توانست با پشتوانه محکم و مستدل نخبگان علمی و دانشگاهی در پیشرفت و توسعه اقتصادی، اجتماعی، هنری، شهرسازی و عمرانی مرتبط با برنامه های اجرایی شهر ارومیه برخوردار شود.

دکتر علیزاده امامزاده با تاکید بر اینکه شهر ارومیه جمعیتی بالغ بر 750 هزار نفر داشته و مدیریت چنین شهری نیازمند هماهنگی نهاد های مرتبط شهری است افزود: هرگاه صحبت از مشکلات و مسایل شهر می شود باید حلقه مفقوده حل این مشکلات و مسایل را در هماهنگی دستگاه ها و داشتن مدیریت یکپارچه دستگاه های مرتبط در اداره شهر دانست.

استادیار دانشگاه و عضو دو دوره از شورای شهر در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا مبنی بر "نظرشما درخصوص هدایت سرمایه های سرمایه گزاران به سمت ایجاد اشتغال در داخل شهر ارومیه چیست و عمده مشکل و راهکار در جذب سرمایه گزار چیست؟" گفت: جذب سرمایه نیازمند زمینه سازی ها در ابعاد مختلف است. ظرفیت سازی، اعتمادسازی، پایدار شدن اوضاع اقتصادی، شفافیت قانونی و نهادی، تضمین شرایط برای بازگشت سرمایه، تقویت فرهنگ حمایت از سرمایه گذار و رقابت سالم بین سرمایه گذاران، قدرت مذاکره مدیران، پایبندی به مقررات و ضوابط و در کل تلاش برای ایجاد شرایط بهینه از نظر امنیت روانی، امنیت سرمایه و بازار از جمله مواردی است که در استقبال از جذب سرمایه خارجی و داخلی ضروری است. جای امید است که همدلی و هماهنگي و احساس مسئولیت در بین مردم و مسئولان همراه با برخورداری از برنامه ریزی بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت سبب جذب سرمایه ها و فرصت های ایجاد سرمایه گذاری در استان آذربایجان غربی و شهرستان ارومیه گردد. حرکت از نگاه پروژه محور به رویکرد برنامه محور از عوامل موفقیت است. همه بر این امر واقف هستیم که فرصت های بالقوه بسیاری در استان آذربایجان غربی و ارومیه برای سرمایه گذاری وجود دارد و باید برای ارتقای زیرساخت ها کوشید و در صدد رفع موانع موجود برآمد.

 


وی همچنین در ادامه این سوال اضافه کرد: یکی از زمینه های مساعد برای جذب سرمایه، تغییر در نگاه به عملکرد اقتصادی شهر ارومیه است. یکی از ظرفیت های زیست محیطی این شهر، دریاچه ارومیه است که در صورت احیا و توجه دولت به این معضل بزرگ زیست محیطی، می توان قدرت مانور گردشگری شهر را افزایش داد. هر چقدر بتوان در موضوعات مختلف گردشگری قابلیت و توان بالاتری ارائه نمود، طبیعتاً سرمایه گذاران بیشتری نیز جذب خواهند شد. در زمینه گردشگری تقویت دیپلماسی، انعقاد تفاهم نامه خواهرخواندگی شهری و ارتقای توان رقابت با کشورهای همسایه امری ضروری و رویکردی استراتژیک در حوزه گردشگری است. شهرداری و شورای شهر نیز در تلاش است تا زیرساخت های شهری را مطابق با این موضوع ارتقا دهد و بودجه سالانه ٩٧ شهرداری ارومیه نیز با موضوع گردشگرپذیری همراستا بوده است. اما در عمل اقدامات مؤثرتری باید انجام گیرد. از جمله در حمل و نقل عمومی، توسعه فضاهای فرهنگی، تفریحی و جذابیت هایی که بتواند باعث جذب و تداوم اقامت گردشگران شود.

بهبود تسهیلات اجتماعی، زیرساخت های ارتباطی و تکنولوژیک به موازات شهر هوشمند، تبلیغات گسترده برای معرفی توانمندی های شهر ارومیه و استان آذربایجان غربی و سرمایه گذاری در تبلیغات از ملزومات توسعه گردشگری است. اما سازمان های دیگر دخیل همچون میراث فرهنگی و گردشگری، راه و شهرسازی، سازمان های مردم نهاد، دانشگاه ها، صدا و سیما و به ویژه مردم می بایستی در انجام وظایف، تبلیغات و اطلاع رسانی، آگاه تر و منسجم تر از پیش عمل کنند. توسعه گردشگری ضرورتی است که به زمان، سرمایه، رویکرد راهبردی و مدت دار و تداوم بر آن و نیز عملکرد سیستمی همه نهادها و مردم نیازمند است.

همچنین دکتر علیزاده امامزاده در پاسخ به سوال "باتوجه به اینکه درمقایسه با تبریز شهر ارومیه پتانسیل بالایی دارد، چرا در جذب سرمایه گزار خوب عمل نشده است؟" گفت: البته که ارومیه توانمندی های بیشتری دارد، اما با نگاه جامع می توان چنین استنباط نمود، آنچه که فرصت های سرمایه گذاری را در اختیار شهرها و استان ها قرار می دهد، رتبه شهر در کشور، عملکرد و قدرت نفوذ مدیران در محافل سیاسی و تصمیم گیری کشور، نحوه مدیریت و برنامه‌ریزی، نحوه جذب منابع قدرت و سرمایه، ارتباطات و تعاملات با داخل و خارج، تبلیغات، عوامل فرهنگی و اجتماعی و... موارد دیگری است که همه این ها در زمره توانمندی های مناطق مختلف می تواند دخیل باشد. البته باید این را نیز اضافه نمود که تبریز در سلسله مراتب نظام شهری کشور، جزء پنج شهر اول ایران است و به دلیل جمعیت بالای یک میلیون نفر و مساحت شهری بزرگتر، از امتیاز کلانشهری برخوردار است و طبیعتاً امکانات، سرمایه و بودجه بیشتری را مطابق با درجه شهری خود توانسته کسب نماید و به همین دلیل مهم ترین قطب شهری شمال غرب کشور محسوب می شود.

پایان خبر / 

 

تعداد نمایش ها (474)/نظرات (0)

Search
آمار بازدید
دی ان ان