آرشیو اخبار
سرزندگی فضاهای عمومی با تاکید بر بافت تاریخی ارومیه

سرزندگی فضاهای عمومی با تاکید بر بافت تاریخی ارومیه

نویسنده: اقای داود اسدپور/چهارشنبه, 23 آبان,1397/دسته ها: خبر

رتبه بندی این مطلب:
5/0

 

 

به گزارش ارتباطات مرکز مطالعات و پژوهشهای شورای اسلامی شهر ارومیه این جلسه با قرائت آیاتی چند از کلام الله مجید، خیرمقدم حسین بخشایشی رئیس مرکز پژوهشهای شورا و با حضور آقایان: سید مؤمن فؤاد مرعشی، محمدستارپور، غلامرضا میرزایی، علیرضا حامدی، اکبر جباری، و خانم ها: زهرا محمدپور، شیوا نظری، سپیده سلیمانی و مریم رضامنش و تنی چند از کارشناسان شهرسازی و معماری در سالن جلسات مرکز مطالعات و پژوهشهای شورای اسلامی شهر ارومیه برگزار شد.

 

بخشایشی ضمن تاکید بر لزوم احیا و بازآفرینی بافت های تاریخی گفت: جداره سازی تاریخی ارومیه طرحی عظیم است که طی ده سال با تزریق اعتبارات لازم تکمیل خواهد شد و این طرح با احیای جداره های تاریخی خیابان امام ارومیه آغاز شده است. میراث فرهنگی و تاریخی، امانت و یادگاری از گذشتگان است که برای استفاده نسل های بعدی نیز باید حفظ شود.

 

 

سید مؤمن فؤاد مرعشی دانشجوی دکترای شهرسازی دانشگاه لیسبون پرتغال به ارائه طرحی پیرامون سرزندگی فضاهای شهری در ایران با تاکید بر بافت تاریخی ارومیه پرداخته و افزود: این طرح پژوهشی، در زمینۀ کاربرد فضای شهری با تأکید بر سرزندگی فضاهای عمومی در سرزمین ایران است که شهر ارومیه با ویژگی های خاص اجتماعی به عنوان یکی از نمونه های موردی در این تحقیق انتخاب گردیده است. به رغم استفاده از ابزارهای تکنولوژیکی رویکرد استفاده از فضای عمومی شهری روز به روز در حال افزایش است. وقوع رخدادهای اجتماعی و تبلور خاطرات جمعی و تجربیات مردم در فضاهای عمومی در سطح شهر و میزان رضایت مندی مردم از مهمترین محورهای مرتبط با این موضوع است. شهر اصولاً مفهوم اجتماعی ـ فرهنگی است و در صورتی که به شهر صرفاً به مثابه محصول اقتصادی نگریسته شود، توجه به ساختار فرهنگی شهر از ما سلب می گردد. لذا در راستای توجه به نیازهای فرهنگی شهر، طراحی شهری باید بر مبنای نیازهای اجتماعی و به تناسب ساختارهای فرهنگی در هر شهر صورت پذیرد.

 

 

وی همچنین اهداف کلان طرح، تشخیص پویایی فضای عمومی و توجه به بازتاب عمومی حضور مردم در فضاهای سنتی و بازآفرینی آن و درک جدیدی از فضاهای عمومی در واحدهای همسایگی است. ارومیه شهری تاریخی با سابقه بیش از 4000 سال است و مساحت شهر بیش از 10 هزار هکتار و برخوردار از جمعیت بالای 736 هزار نفر است. در بافت اطراف هستۀ بازار و در فضای حاشیه مسجد جامع شاهد فضاهای گسترده پارکینگ هستیم که می تواند به جای محوریت خودروها، زمینه ای برای استفاده های مختلف به منظور ترغیب حضور شهروندان و تبلوری از فضای شهر انسانی باشد. این فضاها در اطراف بازار با عدم استقبال شهروندان مواجه است و عملاً میدانی که در کنار مسجد جامع احداث شده است، فاقد حضورپذیری و فضایی بلا استفاده است.

 

در ادامه جلسه آقایان: غلامرضا میرزایی، امیر اکبری، اکبر جباری، سعید اسلام، حسین حمیدی، محمد ستارپور و خانم ها: زهرا محمدپور، شیوا نظری و مریم رضامنش سوالاتی پیرامون مساله را مطرح کرده و به بحث و گفتگو پرداختند.

 

امیر اکبری با طرح انتقادات و پیشنهاداتی در باب مکان‌گزینی برای بازآفرینی اماکن گفت: یکی از مشکلات اماکن تاریخی ارومیه، مالکیت خصوصی و نیمه خصوصی آنهاست. مسجد جامع ارومیه در دوره قاجار محل تصمیم‌گیری های سیاسی مذهبی بوده و میدان امام می‌تواند محلی برای تجمعات مذهبی از جمله هفت محرم باشد؛ اهمیت دادن به ابنیای تاریخی در ارومیه بیش از پیش احساس می‌شود. وی همچنین دوباره‌سازی و بازآفرینی میدان توپخانه قدیم ارومیه (حوالی بیمارستان عارفیان فعلی) که دارای سابقه تاریخی در برگزاری مراسم ملی مذهبی و اعیاد در قدیم الایام داشته را پیشنهاد داد.

 

 

در پایان مقرر شد؛ از طرح "سرزندگیِ فضاهای عمومی شهری در ایران و مطالعه موردیِ بافت تاریخی شهر ارومیه" که پایان نامه دکتری شهرسازی دانشگاه لیسبون پرتغال است، در صورت تایید کمیته علمی فنی و شهرسازی مرکز مطالعات و پژوهشهای شورای اسلامی شهر ارومیه، حمایت های لازمه صورت پذیرد.

 

 

پایان خبر / ا

 

تعداد نمایش ها (434)/نظرات (0)

Search
آمار بازدید
دی ان ان