آرشیو اخبار
سی درصد از عوارض شهرداری وصول میشود

سی درصد از عوارض شهرداری وصول میشود

نویسنده: اقای داود اسدپور/جمعه, 12 بهمن,1397/دسته ها: خبر

رتبه بندی این مطلب:
5/0

به گزارش ارتباطات مرکز مطالعات و پژوهشهای شورای اسلامی شهر ارومیه؛ جلسه ای با عنوان "ارائه راهکار ایجاد درآمدپایدار برای شهرداری ارومیه و بررسی لایحه درآمدپایدار شهرداری ها" با قرائت آیاتی چند از کلام الله مجید به ریاست حسین بخشایشی رئیس مرکز مطالعات و پژوهشهای شورای اسلامی شهر ارومیه و با حضور عادل فتاحی نائب رئیس، مرتضی پیری، حسین پناهی و رسول اصغرزاده از اعضای شورای شهر و هیات امنای مرکز، و دعوت از صاحبنظران، اساتید دانشگاهی و کارشناسان حوزه درآمد و مالی شهرداری ارومیه در سالن جلسات این مرکز برگزار شد.

 

 

حسین بخشایشی ضمن خوش آمدگویی به مدعوین و گرامیداشت ایام فاطمیه و فرارسیدن دهه فجر گفت: 30درصد از درآمد شهرداری های کشور پایدار است و این عدد در بین شهرهای مختلف نوسان جزئی دارد. سعی بر این است تا سهم درآمدهای پایدار شهرداری ارومیه به سی درصد برسد. درآمد شهرداری ها پس از تجمیع عوارض به نصف کاهش یافته است، اکثر شهرها و کلانشهرها با مشکلات عدیده مالی و درآمدی مواجهند، امیدواریم با طرح های مناسب، راه حلی برای نجات شهرداری های کل کشور بیابیم.

 

رئیس مرکز پژوهشها در ادامه اظهار کرد: عوارض نوسازی یکی از درآمدهای پایدار شهرداری است، در ارومیه و همه شهرهای ایران فقط 10 تا 30 درصد عوارض شهرداری اعم از نوسازی، خودرو، پسماند و ... وصول میشود، امیدواریم این رقم با همکاری مردم به 100درصد برسد.

 

 

میراحمد موسوی گفت: یکصد سال از تاسیس اولین شهرداری (تبریز) میگذرد، این ارگان از ابتدای تاسیسش درآمد هایی داشته است، فقط تمام این مبالغ قابل وصول نیستند یا وصول نمی شوند. اگر انرژی بیشتری برای وصول صرف شود، عملیاتی تر خواهد شد. درآمد به طور کامل در اختیار شورا و شهرداری نیست. امیدواریم در کنار ایجاد و وصول درآمد، کاهش هزینه ها نیز در اولویت باشد.

 

عادل فتاحی نائب رئیس شورای اسلامی شهر ارومیه با تاکید به امر فرهنگسازی برای پرداخت عوارض شهرداری گفت: شهرداری ها از بدنه دولت منفک شده اند و باید برای خود درآمدزایی داشته باشند، امروزه بخش عظیمی از بودجه شهرداری از محل ماده صد تامین میشود، یعنی تحلفات ساختمانی بخش مهمی از درآمد شهرداری هاست، بیش از 150 تن از نمایندگان مجلس، عضو شورای شهر بوده اند، نمایندگان اعضای شورا را رقیب انتخاباتی خود می دانند. وقتی رئیس شورای شهر مرکز استان، بدون رای در کمیسیون حاضر میشود، یعنی در تغییر کاربری ها هیچ نقشی ندارد.

 

 

حسین پناهی دیگر عضو حاضر شورای شهر در جلسه با تاکید به تبدیل تهدید به فرصت گفت: شهر ما در پرداخت مالیات مقام دوم را در کشور دارد، ولی نمیتوانیم درآمد حاصل از مالیات را بطور کامل دریافت کنیم. درآمد پایدار نیاز واقعی شهر ارومیه است، باید به دنبال رویکرد و راهکاری اساسی برای دریافت عوارض باشیم و یا چند مورد منبع درآمدی به دفترچه عوارض شهرداری بیافزاییم.

 

 

مرتضی پیری عضو شورا نیز با بیان موضوعاتی پیرامون شهر شایسته و تاب‌آوری شهری اظهار داشت: درآمد پایدار شهرداری، نشان از بالندگی و رشد یک شهر است. درآمد و تامین مالی، مساله و درد تمام شهرداری هاست. لوایح موجود بعضاً بازدارنده‌تر هستند، می توانیم پایه های جدید عوارض را از نو تعریف یا به موارد فعلی بیافزاییم.

 

 

رسول اصغرزاده از اعضای شورای اسلامی شهر ارومیه ضمن یادآوری وعده های انتخاباتی گفت: مجلس و دولت با چشم رقیب به مجموعه مدیریت شهری می نگرند. بعضاً شورای شهر با قدمتی 20 ساله تاثیرگذاری بیشتری از نهادهای باسابقه تر دارد. نگاه افراد دانشگاهی و کارشناسان حوزه های مالی و درآمدی شهرداری به امر درآمدهای پایدار میتواند بهترین راهکارها را ارائه دهد.

 

 

در ادامه جلسه حضار به بحض و تبادل نظر پرداختند که محمدعلی قنبری با تاکید به امکان سنجی دارایی های شهرداری ها گفت: اگر مردم درآمد داشته باشند، می توانند عوارض خود را نیز پرداخت کنند. یوسف پاشازاده آمار درآمد پایدار شهرداری های لندن و پاریس را به ترتیب 64 و 50 درصد اعلام کرده و گفت: 37درصد از درآمد شهرداری آنکارا از طریق مالیات، 42 درصد از عوارض محلی و مابقی از محل کمک های دولتی تامین میشود.

 

در این جلسه ضمن ارائه طرحی با موضوع درآمدهای پایدار توسط سالار فریدپور، آقایان: اسلام، بخشور، احمدی، صدقی و یارمحمدی و خانمها: مریم علی پور و سارا معصوم زاده نیز نظرات خود را اعلام نمودند که لیلا فرضایی به مواردی همچون: فرهنگسازی، تبیین روشهای نوین درآمدی، و واگذاری بخشی از کارهای وصول به بخش خصوصی اشاره کرد.

 

در پایان مقرر شد حضار نظرات و راهکارهای مکتوب خود را ظرف مدت ده روز جهت بررسی و کار کارشناسانه به دبیرخانه مرکز مطالعات و پژوهشهای شورای اسلامی شهر ارومیه تحویل فرمایند.

 

 

پایان خبر / ا

 

تعداد نمایش ها (427)/نظرات (0)

Search
آمار بازدید
دی ان ان