آرشیو اخبار
فرصت‌ها و چالش‌های ارومیه

فرصت‌ها و چالش‌های ارومیه

بررسی فرصت‌ها و چالش‌های شهرستان ارومیه در مرکز پژوهشهای شورا

نویسنده: اقای داود اسدپور/چهارشنبه, 30 خرداد,1397/دسته ها: خبر

رتبه بندی این مطلب:
4/5

 

به گزارش ارتباطات مرکز مطالعات و پژوهشهای شورای اسلامی شهر ارومیه؛ جلسه ای با عنوان "تعیین اولویت فرصت ها و چالش های شهر ارومیه" با قرائت آیاتی چند از کلام الله مجید، به ریاست دکتر محمدرضا علیزاده امامزاده استادیار دانشگاه و رئیس مرکز مطالعات و پژوهشهای شورای اسلامی شهر ارومیه، و با حضور اساتید دانشگاهی و صاحبنظران حوزه های مختلف در سالن جلسات شورای اسلامی شهر ارومیه برگزار شد.

 

دکتر علیزاده امامزاده استادیار دانشگاه، عضو شورا و رئیس مرکز پژوهشهای شورای شهر ضمن تبریک عید فطر، گرامیداشت یاد و خاطره مجاهد نستوه آذربایجان حاج شیخ غلامرضا حسنی و تشکر از حضار، گفت: چالش ها و فرصت های شهرستان ارومیه را طرح و بررسی می‌کنیم تا در مجمع مشورتی رؤسای شوراهای مراکز استانها و کلانشهرهای ایران که تیرماه امسال به میزبانی ارومیه برگزار خواهد شد، ارائه شود.

وی به مشکلات مردم در استفاده از پارک و فضاهای سبز شهری به عنوان چالشی برای خانواده‌ها پرداخت و به لزوم همکاری و همفکری صاحبنظران در حل همه مشکلات مردم و شهر تاکید کرده و اضافه کرد: درب مرکز پژوهشها به روی همه شهروندان و نخبگان باز است، هر طرح و پیشنهادی که در رابطه با شهر و شهرداری از جانب اساتید، شهروندان و نخبگان به مرکز پژوهشهای شورا ارائه می‌شود، پس از بررسی و کارشناسی در مرکز مطالعات و پژوهشهای شورا، به نام خودشان در صحن شورا مطرح خواهد شد. از همه انتظار داریم تا در حل مسائل و مشکلات شهر، مرکز پژوهشهای شورا را یاری کنند.

 

محمد ستارپور مشاور شورای شهر با محور قرار دادن مدیریت شهری، کاهش درآمد شهرداری ها، جمعیت و مهاجرت های پس از انقلاب به اطراف شهر ارومیه را به عنوان چالش مهم عنوان کرد. وی همچنین مشاغل کاذب و واحدهای تجاری غیرمجاز و آلاینده را چالش اقتصادی و زیست محیطی برشمرده و در بیان چالش اجتماعی، وقوع جرم در اثر رشد حاشیه نشینی در مناطق چندفرهنگی و ناهنجاری های اجتماعی را از موارد قابل اهمیت دانست.

 

دکتر مهران سلیمانی وضعیت ارومیه در مسائل اجتماعی از جمله خودکشی، نزاع و اعتیاد، (به غیر از طلاق) را نامطلوب دانسته و وجود دید منسجم به این موضوع را لازم دانست. وی ایجاد امکانات نشاط اجتماعی در حوزه مسائل روانی خانواده ها که اغلب توانایی مسافرت در ایام تحصیل فرزندان ندارند، را مهم دانسته و با اشاره به هزینه وسایل تفریح در پارکها گفت: استفاده از پارکها مستلزم صرف هزینه است، زمانی که باید برای ایجاد آرامش صرف باشد، بعضاً منجر به درگیری بین فرزند و والدین می شود.

سلیمانی همچنین از نبود همگرایی و آمارهای دقیق در زمینه آسیب های اجتماعی علی رغم وجود ظرفیت علمی دانشگاه های ارومیه انتقاد کرده و اظهار کرد: کشورهای موفق در این حوزه برنامه هایی بلندمدت برای تفریح و نشاط خانواده ها تدوین کرده اند. وی پیشنهاد داد در کنار تشکیل تیمی منسجم از حوزه های مختلف برای ارائه طرحهای کاربردی در نشاط اجتماعی، امکانات تفریحی نیز برای خانواده ها، و کودکان عادی و در معرض خطر ایجاد شود.

 

 

دکتر قادر احمدی از ریاست مرکز پژوهشها و شورا بخاطر ایجاد بستر مناسب برای آنانکه ایده و تفکراتی برای آبادانی شهر دارند تشکر کرده و در تشریح حاشیه نشینی گفت: استان ما از برنامه های ملی توسعه نسبت به استانهای همجوار عقب مانده است، وی در مورد "طرح کالبدی ملی" به عنوان سند بالادست توسعه متوازن گفت: آذربایجان های غربی و شرقی، اردبیل و زنجان به عنوان استانهای همگن هستند و شهرستان های آذربایجان غربی در شاخص های توسعه یافتگی، پس از اردبیل در مقام سوم این منطقه قرار گرفته است.

وی در ادامه مکان یابی پلهای عابرپیاده در رینگ کمربندی را پیشنهاد داده و گفت: کمربندی خاتم الانبیا دو سکونتگاهی که با هم ارتباط عمیقی دارند را جدا کرده و بهتر است محورهای اصلی این دو بافت اجتماعی از طریق زیرگذر با هم ارتباط داشته باشند، چراکه سالمندان بعضاً توانایی استفاده از پلهای عابر پیاده را ندارند. وی همچنین یکی از نیازهای ترافیک ارومیه را آغاز قطار شهری ارومیه عنوان کرده و افزود: امروزه بیشترین ترافیک ارومیه پس از بازگشایی گره های ترافیکی حاشیه شهر، ازدحام معابر داخلی و مرکزی ارومیه است.

وی با اشاره به برنامه های دولت در بازآفرینی بافت های ناکارآمد، وجود برنامه مدون در مجموعه مدیریت شهری را دارای اهمیت دانست و فعالیت های صورت گرفته در حاشیه رودخانه ها در ارومیه را مثبت ارزیابی کرد. احمدی در پایان سخنانش از اهمیت طرحهای پژوهشی در شورا ابراز خرسندی کرد و گفت: رقم مصوب برای طرحهای پژوهشی، جذب شود و بهتر است مسائل مالی پژوهشی مستقل از سایر مسائل مالی باشد.

 

 

دکتر علی معین فر ضمن تشکر از مجموعه شورا، شهرداری و مرکز پژوهشهای شورا بخاطر ایجاد گردهم آیی های علمی و تخصصی تشکر کرد و گفت: چالش های شهر ارومیه ابعاد مختلفی داشته و با هم در ارتباطند، چالش های زیست محیطی یا ترافیک با رفتار شهروندان در ارتباط است. سی درصد جمعیت ارومیه (از هر دو طبقه مرفه و غیر مرفه) حاشیه نشین است، آسیب های اخلاقی و اجتماعی در فضاهای مسکونی کوچک رشد می کنند. مهاجر پذیری و مهاجر فرستی آذربایجان غربی و ارومیه یکی از چالش های اجتماعی این شهر و استان است. آسیب های اجتماعی همچون نزاع، خشونت های خیابانی و خودکشی، استان و شهر ما در شرایط بحرانی قرار داده است. تنوع قومی هم فرصت است، هم چالش؛ اگر از این فرصت بصورت بهینه استفاده کنیم به نفع توسعه و رشد منطقه خواهد بود و اگر واقعیت ها را نبینیم در آینده به یکی از چالشهای اصلی ارومیه مبدل خواهد شد. امروزه باید نقاط اشتراک و وحدت بخش فرهنگی را در شهر ارومیه تقویت کنیم.

 

دکتر کاظم مهری از اساتید تربیت بدنی، ورزش را با استفاده از مدلهای علمی تشریح کرده و "فقر حرکتی" و در کنار آن مشکلات قلبی عروقی و تندرستی را چالشی برای مردم شهر عنوان کرد و گفت: اغلب مردم از منطقه سبز سلامتی و تندرستی رد شده و سلامتی کامل را ندارند، آمار بیماران قلبی افزایش یافته و سن سکته های قلبی و مغزی کاهش پیدا کرده است. شهرداری بار ورزش حرفه ای ارومیه را بر دوش گرفته است. خیلی از افرادی که وارد جامعه می شوند مشکلات عدیده جسمی و قلبی دارند. وی به مطالعه در مبحث سلامت جسمانی شهروندان و پرهیز از موازی کاری و جلوگیری از هزینه های مازاد در این زمینه تاکید کرد و تجمیع در حوزه ورزش برای نتیجه گیری بهتر را پیشنهاد داد.

 

 

دکتر شاپور احمدی که چالش های اجتماعی را از نزدیک لمس می کند پیش بینی کرد با شرایط موجود در آینده مشکلات آسیب های اجتماعی بیشتری را شاهد باشیم. وی داشتن رویکرد پیشگیرانه و آغاز فعالیت از شهرهای مبدا مهاجرت همچون چالدران را یکی از راهکارها بیان کرده و افزود: اگر شهری همچون چالدران یا شوط با ظرفیت و طبیعتی که دارند در دست اصفهان بود حتماً در گزینه های گردشگری و جذب توریست بود و ما به راحتی این فرصت را از دست می دهیم و شدت مهاجرت در این شهرها زیاد است. وی با اشاره به مجتمع های احداثی در پارکها، آنها را مسکّن و فرصتی برای آموزش و ایجاد نشاط برای خانواده‌ها و حاشیه‌نشین‌ها دانست.

 

دکتر جواد صمدی، سیما منظر و زیباسازی ارومیه را با چند شهر داخلی و شهرهایی از کشورهای آذربایجان و ترکیه مقایسه کرده و تایید نمای ساختمان ها را یکی از موارد تاثیرگذار در چهره شهر دانست؛ وی همچنین استفاده نوین از ظرفیت آبهای جاری سطح شهر و احیای بناهای تاریخی با کاربری گردشگری برای جذب گردشگر را فرصتی برای ارومیه دانست.

 

 

رضا حیدری ضمن تشکر از مرکز پژوهشها بخاطر ایجاد نگاه های همگرایانه به مسائل شهر به فراخور تخصص خود در بیان فرصت شهرها، مسائل گردشگری را مهم دانسته و ایجاد زیرساخت های گردشگری طبیعت و تاریخ ارومیه را ضروری دانست.

 

سید هادی طباطبایی تغییر شکل کلانشهرها در دهه های اخیر و نابودی میراث فرهنگی و کاهش سرانه فضای سبز و نابودی درختان کهنسال را چالش کلانشهرها عنوان کرد. وی توجه به زیباسازی با نقاشی های دیواری و معرفی تاریخ و هویت شهر به بینندگان را مورد توجه قرار داده و با اشاره به باغات داخل شهری و کهندرختان دانشگاه ارومیه افزود: فضای سبز و درختان کهنسال کلانشهرها نیاز به توجه بیشتری دارند.

 

 

در مباحثی که خانمها فرزانه راجی فر، فریبا حقیقی و فرانک فاریابی به آن پرداختند، به آگاهسازی، آموزش و فرهنگسازی عمومی از سنین کودکی و مدارس  برای استفاده از فرصت ها و حل چالش ها تاکید کردند که "فاریابی" از کارشناسان اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، "طرحِ درس" برای تدریس در تمام مقاطع تحصیلی به منظور فرهنگسازی برای رعایت زیبایی شهر از سنین کودکی را مطرح کرد و به پررنگ شدن شهرداران مدارس بصورت عملیاتی تاکید کرد. "فرزانه راجی فر" فعال زیست محیطی موسسات مردم نهاد نیز ضمن اعلام کاهش سن انحرافات رفتاری بین نوجوانان و افزایش رفتارهای ناهنجار کودکان، تبدیل زمینهای بایر محلات به محیط‌های ورزشی به منظور افزایش نشاط و سلامت عمومی و همراهی والدین با فرزندان در تحرک بدنی و ایجاد شو و شادی را یکی از فرصت های زندگی شهری عنوان کرد.

 

 

مهندس صادق حسین‌دوستی ضمن تشکر از دکتر علیزاده امامزاده بخاطر روشن کردن موتور پژوهش در شهر ارومیه، چالشها و فرصت ها را به دو گروه انسانها و محیط اطراف دسته بندی کرده و گفت: هر کدام از موارد از تعادل خارج شود، نتیجه ای قابل قبول نخواهیم گرفت. انسانها از مهمترین ظرفیت هایی هستند که در تمام حوزه ها موثرند، چرا که رفتار انسانها در محیط نیز تاثیرگذارند. وی با ارائه تعاریفی از فرهنگ، یکی از چالش ها و نیازهای جامعه را ارتقای فرهنگ با هدف رعایت و تحقق حقوق شهروندی و عدالت اجتماعی دانست.

وی به فراخور حوزه فعالیتی خود "مدیریت واحد شهری با هدف کاهش هزینه‌های زندگی" را چالش شهر ارومیه دانست و گفت: اتفاقاتی بصورت موازی اتفاق می افتد و بعضاً عملکرد سازمانی توسط سازمان های دیگر خنثی میشود. اگر توسعه شهری کنترل نشود، همگون سازی رشد متوازن اتفاق نمی افتد. منابع فعال نشده شهر، فرصت است و پایدارسازی منابع مالی شهرداری یکی از چالش های پیشروست، باید سعی کنیم هزینه‌های جاری نگهداری شهر را کاهش دهیم.

 

مقرر شد حضار طرح و پیشنهادات خود را بصورت مکتوب یا مصور به مرکز مطالعات و پژوهشهای شورای اسلامی شهر ارومیه ارائه فرمایند.

 

پایان خبر / ا

 

تعداد نمایش ها (754)/نظرات (0)

Search
آمار بازدید
دی ان ان