آرشیو اخبار
نشست جداره سازی خیابان امام (ره) ارومیه

نشست جداره سازی خیابان امام (ره) ارومیه

نشست اساتید دانشگاهی، صاحبنظران و نخبگان در مورد جداره سازی خیابان امام (ره) ارومیه

نویسنده: اقای داود اسدپور/پنجشنبه, 05 بهمن,1396/دسته ها: خبر

رتبه بندی این مطلب:
5/0

بافت تاریخی شهر ارومیه که بعضاً تحت عناوینی همچون: بافت فرسوده، محدوده مرکزی، قلب شهر و یا قلعه تاریخی اورمو مطرح میشود، موضوعیست که مرکز مطالعات و پژوهشهای شورای اسلامی شهر ارومیه به طور تخصصی مورد توجه قرار داده است؛ در این راستا، اولین جلسه با محوریت هویت‌بخشی و جداره‌سازی خیابان امام (ره)، با دعوت از اساتید مطرح دانشگاهی، صاحبنظران و پژوهشگران مرکز پژوهشها برگزار شد.
 

به گزارش روابط عمومی مرکز مطالعات و پژوهشهای شورای اسلامی شهر ارومیه؛ این جلسه روز چهارشنبه، چهارم بهمن ماه با تلاوت آیاتی چند از قرآن کریم، با حضور رئیس مرکز پژوهشهای شورا، نائب رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر، اساتید دانشگاه، صاحبنظران، معاونین و مدیران مرکز پژوهشهای شورا در سالن جلسات شورای اسلامی شهر ارومیه برگزار شد.


 

دکتر علیزاده امامزاده، رئیس مرکز پژوهشهای شورا، پس از خیرمقدم به مدعوین، به تشریح فلسفه وجودی مرکز پژوهشها از بدو تاسیس پرداخت و سپس گفت: از تمامی کسانی که دلسوز شهرمان هستند، دعوت می‌کنیم تا با این مرکز برای آبادتر شدن ارومیه، همکاری و همفکری داشته باشند.
عضو دو دوره شورای شهر در ادامه با اشاره به اشتیاق خدمت کاندیداهای شورا در پارلمان شهری گفت: فرصت را برای همشهریانی که هر یک با فکر و ایده ای برای "آبادانی ارومیه" پا به عرصه رقابت گذاشته و موفق نشده بودند را، مهیا ساختیم تا از تخصص افراد خلاق و نخبه برای پیشبرد پروژه های شهری استفاده کنیم.


 

در ادامه دکتر عباسزاده، عضو هیئت علمی دانشگاه، در خلال ارائه طرح "جداره‌سازی تاریخی خیابان امام (ره) ارومیه"، در صحن شورای اسلامی شهر ارومیه با اشاره به اولین خیابان‌کشی های صورت گرفته سال 1312 در ارومیه که ضمن تقسیم بازار تاریخی به چهار بخش و تخریب برخی از سراها و راسته های مهم گفت: بازار ارومیه با هزار مغازه جزء شش بازار مهم کشور است و قدمت "شهر" ارومیه به قرن سوم و چهارم برمیگردد که از ادوار سلجوقی، ایلخانی، صفوی، افشار و زندیه آثاری در ارومیه موجود است.
وی به نماهای تاریخی محصور پشت تابلوهای تبلیغاتی معماری باارزش موجود در جداره خیابان امام  اشاره کرده و افزود: قریب به 300 متر از جداره این خیابان تاریخی موجود و قابل احیا بوده و سایر نماها نیز میتواند با منظر تاریخی موجود، بهسازی شود.
 

نائب رئیس شورا از میدان انقلاب (ایالت) به عنوان نماد و هویت تاریخی ارومیه یاد کرده و گفت: نماد این میدان در دوره دوم شورای اسلامی شهر به فراخوان گذاشته شد که علی‌رغم دعوت از اساتید وقت معماری، هیچ کدام از طرحها قبول نشد.مهندس عادل فتاحی در پایان سخنانش بخاطر تشکیل اولین جلسه مرکز پژوهشها با اعضای شورا تقدیر کرده و گفت: پس از مدت پنج سال که از راه اندازی مرکز پژوهشها میگذرد، استارت کارها با تصدی دکتر علیزاده امامزاده زده شده است و این امر در دو ماه اخیر قابل مشاهده است؛ برای حل مسائل و مشکلات کمیسیون هایی که نیاز دارند از مرکز پژوهشها استفاده خواهیم کرد.

پناهی دیگر عضو شورا ضمن تشکر از دکتر علیزاده امامزاده به خاطر آغاز به کار مرکز پژوهشها و تشکیل جلسات با خبرگان، متخصصان و عالمان شهر، به بهره‌مندی از علم و دانش و لزوم حرکت پژوهش‌محور تاکید کرده و گفت: هویت تاریخ و فرهنگ هر شهر، به نوعی در معماری آن قابل مشاهده است و ما باید در هویت گذشته خود استوار باشیم و نگذاریم فناوری های جدید ما را به سمت و سویی ببرد که از هویت تاریخی مان منحرف شویم.
 

دکتر قادر احمدی با مبارک دانستن حرکت پژوهش محور مرکز مطالعات شورای شهر گفت: ارگانهای درگیر در مدیریت شهری باید آرشیوی از مطالعات انجام شده اعم از اسناد مجازی و کتبی را در اختیار داشته باشند. وی همچنین زیرگذر عطایی را بحرانی ترین ضربه به هویت بازار تاریخی ارومیه دانسته و از بین رفتن خزینه های بافت تاریخی ارومیه از جمله سرای کاظمیه (واقع در محدوده مسجد اعظم در خیابان عسگرآبادی) در ادوار گذشته شهرسازی، ابراز تاسف کرد


در ادامه دکتر علیرضا سلیمانی با انگیزه‌بخش توصیف کردن اجرای طرح های کوچک مقیاس با هزینه های پایین برای مردم، گفت: مشارکت اجتماعی حلقۀ مفقودۀ طراحی فضاهای شهری است. 

دکتر علیرضا سلیمانی عضو هیئت علمی و مدیر گروه شهرسازی دانشگاه پیام نور ارومیه، در این جلسه نکات زیر را نیز یادآور شد:
مطالعه و طراحی در مقیاس یک شهر کاملاً  نمی تواند در توان یک فرد حقیقی یا یک مهندس مشاور قرار گیرد، اما طرح جامع سیما و منظر شهری ارومیه که هم اکنون در دست تهیه است، می تواند الگو و راهنمایی برای طراحی فضاهای کوچک مقیاس در ارومیه باشد و به طراحی مسیرها، سراها، میادین و دروازه ها می توان در قالب طرح کوتاه مدت نگاه کرد. طراحی اینگونه فضاها به مردم نیز انگیزه و نشاط می دهد و دو نکته در این طرح ها حائز اهمیت است: یکی اینکه بدون مشارکت مردم، طرح به هدف غایی خود نمی رسد و دیگر اینکه طرح های کوچک مقیاس به هزینه های بالایی نیاز ندارد، چرا که اینگونه طرح ها زیربنایی نیستند، ولی اثربخشی بالایی در ارتقای کیفیت فضاهای شهری به جا می گذارند. در واقع مشارکت اجتماعی است که قابلیت اجرایی طرح ها را بالا می برد.. مطالعات اجتماعی باید از شورای شهر آغاز شود و تشکیل تیم مطالعات اجتماعی برای طرح پیاده راه امام (ره) امری ضروری است. یعنی در کنار مطالعات کالبدی، مطالعات اجتماعی و اقتصادی اجتناب ناپذیر است و در این صورت، رضایت مردم نیز از اجرای طرح بالا می رود. در سئول بزرگراهی را به پیاده راه تبدیل کردند و شهرداری و شورای شهر تنها با کسبه اطراف آن حدود 3000 جلسه مذاکره و رایزنی انجام داد. امروزه دیگر دورۀ «برنامه ریزی برای مردم» به سر آمده و «برنامه ریزی با مردم» در اولویت طراحی شهری قرار دارد."طراحی منظر پیاده راه امام (ره) می تواند نمایانگر دوره های تاریخی شهرسازی و معماری شهر ارومیه باشد"، با تیتر قرار دادن این مطلب، خانم دکتر نرمین رازی مفتخر، شهرساز و مدرس دانشگاه گفت:
اولین اقدامی که باید در طراحی پیاده راه خیابان امام (ره) مد نظر داشت، مطالعات امکان سنجی است. مطالعات در زمینۀ تردد خودرو در ساعات خاص، شریان های اطراف خیابان امام و در کل بررسی سیرکولاسیون شهری باید در اولویت قرار گیرد. لازم است برای خارج ساختن مسیر خیابان امام (ره) از حالت خطی، فضاهای باز و جذاب در نقاط خاص طراحی شود. همچنین میدان ولایت فقیه نیز می تواند به عنوان فضای الحاقی برای پیاده ها در نظر گرفته شود و این میدان به دلیل نقطۀ آغازین بازار تاریخی، فضایی یادمانی تلقی می شود. همچنین در طراحی فضاهای ایستا در طول مسیر و  نیز طراحی جداره های خیابان امام و به ویژه بازار تاریخی به دلیل زمان شکل گیری آن، منظر فضای شهری این خیابان می تواند تابعی از ارزش های معماری و یادمانی دوران سلجوقی، قاجار و دورۀ احداث خیابان امام (ره) در طول صد سال گذشته باشد.

 

مهندس شیوا نظری، طراح شهری و مدرس دانشگاه، دیگر بانوی حاضر در جلسه "جداره‌سازی تاریخی خیابان امام (ره) ارومیه"، نابسامانی را یکی از مهم ترین دلایل آشفتگی، و عدم هویت فضاهای شهری عنوان کرده و افزود: نبود ضوابط و راهنماهای طراحی شهری است. این ضوابط در کنار توجه به سه اصل مهم هویت بخش یعنی اصل وحدت در کثرت، تداوم در عین تحول و تمایز در عین تشابه می تواند راه حل مؤثری در ایجاد هویت کالبدی منحصر به فرد داشته باشد. در این بین علاوه بر توجه به منظر روز فضای شهری، ارائۀ راهکارها و ضوابطی برای ایجاد یک منظر خوانا و جذاب در شب از طریق نورپردازی ویژه نقش به سزایی در افزایش هویت و نیز حضورپذیری در فضا خواهد داشت.


همچنین در این جلسه؛
مهندس مهدی محمدنژاد، اغتشاش بصری خیابان امام را یکی از مشکلات این مسیر عنوان کرده و بر مشارکت اجتماعی در تبدیل این مسیر به پیاده راه گردشگری تاکید کرد
دکتر خلیل جهانگیری عضو هیئت علمی دانشگاه ارومیه و مدرس اقتصاد نیز بر لزوم نگاه سیستمی و جامع‌نگر در تقویت فضای گردشگرپذیر شهری با توجه به نقش‌انگیزی آن تاکید کرد
مهندس احمد توسلی رئیس سابق هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان آذربایجان غربی، این مسیر را دارای ارزش میراث فرهنگی عنوان کرده و ضمن داشتن چنین رویکردی به خیابان امام گفت: مقاوم سازی آثار تاریخی این محوطه را باید در اولویت قرار داد./


پایان خبر /

 

تعداد نمایش ها (716)/نظرات (0)

Search
آمار بازدید
دی ان ان