آرشیو اخبار
پیشگیری از اعتیاد، طرح و برنامه ها

پیشگیری از اعتیاد، طرح و برنامه ها

جلسه ارائه طرح و برنامه ابتکاری در حوزه پیشگیری از اعتیاد با حضور اساتید دانشگاهی، صاحبنظران و فعالان این حوزه

نویسنده: اقای داود اسدپور/جمعه, 04 اسفند,1396/دسته ها: خبر

رتبه بندی این مطلب:
5/0

 


به گزارش ارتباطات مرکز مطالعات و پژوهشهای شورا؛ جلسه ای با عنوان "ارائه طرح و برنامه ابتکاری در حوزه پیشگیری از اعتیاد" به درخواست ریاست و اعضای شورای اسلامی شهر ارومیه با تلاوت آیاتی چند از قرآن کریم توسط استاد وکیلی، قاری بین المللی قرآن و تسلیت ایام شهادت بانوی بزرگ اسلام، حضرت فاطمه زهرا (س) با حضور اساتید دانشگاهی، فعالان حقیقی و حقوقیِ حوزه پیشگیری از اعتیاد، صاحبنظران و پژوهشگران مرکز پژوهشهای شورا در سالن جلسات مرکز مطالعات و پژوهشهای شورای اسلامی شهر ارومیه برگزار شد.
 

دکتر محمدرضا علیزاده امامزاده، رئیس مرکز پژوهشهای شورای شهر، ضمن تشکر از قبولِ زحمت مدعوین، گزارشی تیتروار از عملکرد سه ماهه این مرکز علمی را به حاضرین ارائه داد و با اشاره به بازتاب خبری طرح ارائه شده این مرکز تحت عنوان "پیاده راه خیابان امام ارومیه"، کاهش آلودگی هوا در هسته مرکزی این شهر را یکی از دغدغه های عموم شهروندان دانسته و گفت: این مرکز با تعداد نیروی کمی که دارد، در مدت زمان سه ماهه فعالیت خود توانسته سه طرح را برای بررسی به صحن شورا ارسال کند که احتمال عملیاتی شدن هر سه طرح وجود دارد که پیاده راه خیابان امام، یکی از آنهاست و مقرر شده برای انجام مطالعات و بررسی تبعات مثبت و منفی آن مبلغی در بودجه97 تعریف شود. همچنین توانسته ایم رضایت عمومی همه اعضای شورا مبنی بر پیاده راه سازی خیابان امام ارومیه را جلب کنیم.


 

استادیار دانشگاه و عضو شورای اسلامی شهر ارومیه در ادامه با اشاره به وضعیت مالی شهرداری ها شرحی از وضعیت مالی و پرداخت حقوق کارکنان شهرداری در سازمان های مختلف را ارائه و گفت: برای رفاه حال همه کارکنان مجموعه شهرداری و اجرای عدالت بیشتر، جلسه ای با عنوان "تمرکز یا عدم تمرکز خزانه داری" در مرکز پژوهشها تشکیل و نظر قاطعانه این مرکز مبنی بر تمرکز خزانه داری در شهرداری ارومیه را پس از اعلام نظر کارشناسان و توضیحات معاونت مالی و اقتصادی شهرداری، به شورای اسلامی شهر ارومیه اعلام کردیم.
 

استادیار دانشگاه و عضو شورای اسلامی شهر ارومیه در ادامه با اشاره به وضعیت مالی شهرداری ها شرحی از وضعیت مالی و پرداخت حقوق کارکنان شهرداری در سازمان های مختلف را ارائه و گفت: برای رفاه حال همه کارکنان مجموعه شهرداری و اجرای عدالت بیشتر، جلسه ای با عنوان "تمرکز یا عدم تمرکز خزانه داری" در مرکز پژوهشها تشکیل و نظر قاطعانه این مرکز مبنی بر تمرکز خزانه داری در شهرداری ارومیه را پس از اعلام نظر کارشناسان و توضیحات معاونت مالی و اقتصادی شهرداری، به شورای اسلامی شهر ارومیه اعلام کردیم.
 

دکتر علیزاده امامزاده با اشاره به انتقاد اصحاب رسانه و هنرمندان، مبنی بر عدم سازگاری برخی از المان های منصوب در محیط  شهر با فرهنگ، و رسم و رسوم  ارومیه، گفت: با دعوت از متخصصان امر، هنرمندان هنرهای تجسمی، گرافیک و چند تن از کاندیداهای شورای شهر، جلسه ای با عنوان "بررسی برگزاری فراخوان المان برای شهر ارومیه" را برگزار کردیم.


 

صادق الماسی، دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر ارومیه ضمن ابراز خرسندی از شروع مطالعات کاربردی مرکز پژوهشهای شورای اسلامی شهر، به تشریح وضع موجود و ارائه آمار اعتیاد پرداخت و از کاهش محسوس جریان فزاینده مصرف مواد مخدر و تشکیل کمپ هایی برای بانوان و آقایان به منظور ترک و درمان معتادان خبر داد. وی در ادامه گفت: نباید به مجموعه شورا و شهرداری از باب استفاده از منابع مالی نگریست، بلکه باید از امکانات آن در جهت استفاده از امکانات و ظرفیت های آن استفاده کنیم.

 

 

"مواد مخدر جزء چهار بحران بسیار عظیم دنیا پس از محیط زیست است" این جمله ای بود که دکتر علی معین فر، سخنان خود را با آن آغاز کرد.

وی با اشاره به معضل بیکاری و فشارهای اجتماعی و اقتصادی از مهاجرت 56هزار نیروی کاری از آذربایجان غربی به‌منظور اشتغال خبر داده و افزود: به ندرت پیش می آید کسی از استان بوشهر برای اشتغال وارد آذربایجان غربی شود، دکتر معین فر همچنین موقعیت استراتژیک آذربایجان غربی که در مسیر ترانزیتی مواد مخدر قرار دارد گفت: موادی که موفق به عبور از مرز نمیشود، در این منطقه پخش می شود و سهولت دسترسی دارد.
 

عضو کمیته مطالعات اجتماعی مرکز پژوهشهای شورای اسلامی شهر ارومیه همچنین با اشاره به حوادث اخیر کشور و اهانتی که به پرچم، نماد هویت ملی شد، گفت: یکی از تبعات اعتیاد، از بین بردن هویت دینی، خانوادگی و ملی، و تضعیف عزم و اراده، و انسجام اجتماعی است. وی همچنین با خطاب قرار دادن خود و مسئولین، کم کاری در زمینه تربیت اجتماعی را مهم برشمرد و ایجاد اختلال در سه مؤلفه اساسی دخیل در اعتیاد (انسان اعتیادپذیر، عامل اعتیاد، محیط اعتیادساز) را در تضعیف و پیشگیری مؤثر دانسته و افزود: با گسستن این زنجیره، میتوان آرامش را به محیط اجتماعی ولو با سرعت کم، بازگرداند.
 

دکتر علی معین فر در پایان سخنانش طرح "مداخله با همکاری ساکنان محله" را جهت بررسی بصورت مکتوب به مرکز مطالعات و پژوهشهای شورای اسلامی شهر ارومیه ارائه کرد.

 


دکتر شاهپور احمدی، کارشناس مسئول پیشگیری از آسیب های اجتماعی سازمان بهزیستی آذربایجان غربی دیگر سخنران جلسه از حذف مراکز رفاه خانواده که در دهه های اخیر به منظور پیشگیری از آسیب های اجتماعی در محلات حاشیه نشین شهر برای مقابله و مدیریت آسیب های اجتماعی فعالیت می کردند انتقاد کرد و گفت: مکانهایی که دیروز در مبحث "پیشگیری" از آسیب های اجتماعی تلاش میکردند، امروزه محلی برای "درمان" اعتیاد تبدیل شده است و این نهایت آسیب اجتماعی است.
 

وی در تشریح عملکرد این اماکن افزود: علاوه بر شرکت اعضای خانواده اعم از کودک و زن، در کلاسهای آموزشی و حرفه آموزی این پایگاه ها، فعالیت های مددکاری و مشاوره روانشناختی نیز برای خانواده های نیازمند انجام می گرفت؛ دکتر احمدی در پایان با اشاره به زیرساخت های ایجاد شده توسط شورا و شهرداری در قالب "فرهنگسراهای محلات"، همکاری سازمان بهزیستی و مجموعه شورای شهر و شهرداری برای رونق بیشتر فرهنگسراها و احیای مجتمع های بهزیستی، و به تبع آن پیشگیری بیشتر از آسیب های اجتماعی و رشد اجتماعی مردم، را پیشنهاد کرد.


 

 

سرهنگ حسین همتی، نماینده پلیس پیشگیری آذربایجان غربی با مهم دانستن نقش نظام آموزشی، معلمان و اساتید دانشگاهی تغییر رویه خانواده ها از نصیحت های پوشیده به بیان رک و راست آسیب های اعتیاد به فرزندان تاکید کرد. وی همچنین ضمن انتقاد از کاهش چشمگیر فیلم و سریال هایی که به انعکاس آسیب های اجتماعی اعتیاد می پرداختند صدا و سیما را نیز دارای نقش تاثیرگذار دانست. همتی در پایان تاثیرات مثبت نشاط و تفریح سالم در فرزندان را برشمرده و افزود: اگر ما به اتفاق خانواده از پارکها و فضاهای تفریحی استفاده نکنیم، آنجا به محل تولید آسیب های اجتماعی تبدیل می شود.


 

امیر مجنونی، عضو انجمن معتادان گمنام، مهمان متفاوت جلسه که خود از رهایافتگان دام اعتیاد بود، ضمن ابراز خرسندی از حضور در جلسه به بیان خاطراتی از دوران ورزشکاری و عضویتش در دو رشته ورزشی در سطح ملی پرداخت. 

مجنونی در ادامه یکی از عوامل گرویدن جوانان به اعتیاد را عدم توجه خانواده به وی، و نبود شادی در زندگی قشر نوجوان دانست، وی همچنین غرور موجود در جمع دوستان و عدم تواناییِ "نه گفتن" برخی از نوجوانان و جوانان نسبت به تعارفات را یکی از عوامل شروع استعمال مواد مخدر عنوان کرده و خطاب به جوانان گفت: هیچ دوست نابابی وجود ندارد، من، ناباب ترین دوست خودم هستم، اگر من باب هستم، چرا با افراد ناباب دوست می شوم؟


 

 

علی اکبری امامزاده، کارشناس آموزش و آسیب های اجتماعی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای با برشمردن فعالیت های اداره متبوع خود پیشنهاد داد که فرهنگسراهای شهر در مناسبت های مختلف با برگزاری کارگاههای آموزشی، جامعه و خانواده ها را با آسیب های اعتیاد آشنا سازد. اکبری امامزاده همچنین بحث پیشگیری را تاثیرگذارتر و کم هزینه تر از هزینه کرد های درمانی دانست و نقش خانواده ها را در حمایت از فرزندان برای جلوگیری از آسیب های اعتیاد مهم عنوان کرد.
 

در ادامه جلسه، دکتر آرش نیافر، پزشک درمانگر اعتیاد؛ لیلا فعال مسکین، نماینده کمیته امداد امام خمینی (ره) و سایر حضار به بیان دیدگاههای خود حول محور اعتیاد پرداختند که محسن شکری قائم مقام معاونت خدمات شهری شهرداری با تاکید به مطالعه و برنامه‌ریزی، و تشکر گفت: فعالان عرصه تولید و توزیع مواد مخدر پس از تحقیق، نیاز روز جامعه به مواد مخدر را تهیه کرده و همیشه یک قدم جلوتر از ما در حال حرکتند، به عنوان شهروند این شهر مورد مرکز پژوهشهای شورای اسلامی شهر به این عرصه را به فال نیک گرفته و اگر در هر زمینه ای با مطالعه و پژوهش پیش نرویم، عملاً با شکست مواجه خواهیم شد.
 

دکتر پرویز علیزاده، معاون دادگستری آذربایجان غربی پس از جمع بندی مطالب مطروحه، با اعلام آماری از جرایم و آسیب های مواد مخدر گفت: گمنامی یکی از زمینه های ارتکاب جرم است؛ این مقام مسئول در ادامه با ذکر مثالی از کشور ترکیه، از وجود شخصی در محله های شهر، با عنوان "مختار" که وظیفه رصد ساکنین محله را بر عهده دارد، خبر داد و  تشکیل بانک اطلاعات و رصدخانه ای برای زمینه های مختلف از جمله اعتیاد را از زیرساخت های مورد نیاز حوزه مطالعات اجتماعی برای کاهش جرایم و مدیریت بر آسیب های محلات دانست.

پایان خبر/ا

 

تعداد نمایش ها (785)/نظرات (0)

Search
آمار بازدید
دی ان ان