مقالات
روز خبرنگار

روز خبرنگار

نویسنده: اقای داود اسدپور/ﺳﻪشنبه, 16 مرداد,1397/دسته ها: مقالات

رتبه بندی این مطلب:
5/0

.

هفدهم مرداد سالروز شهادت محمود صارمی [در مزار شریف افغانستان] روز خبرنگار نامیده شده است؛ روزی منسوب به یکی از صنف‌های تاثیرگزار و برخوردار از جایگاهی رفیع و ارزشمند  با توانشها و ظرفیت بالا در روشنگری و آگاهی بخشی و با حسّاسیت ؛ دشواری و جذابیتهای خاص خود. حضور خبرنگاران در عرصه های مختلف و انعکاس صحیح و به موقع اخبار، نقش به غایت سزامندی در ارتقای اطلاعات در جامعه دارد و مانع  بی‌خبری یا انعکاس معکوس و منکوس اخبار می‌گردد. خبرنگاران نقش مهم و تعیین‌کننده‌ای به عنوان رابط بین مسئولان و مردم دارند و پاسخگو بودن مسولان تا حد زیادی منوط به پرسشگری صریح خبرنگاران می باشد.

 

 

مواردی از آنچه در ارتباط با این حرفه مهم و موثّر گفتنی است اینکه:

خبرنگاران متعهد در پی حق‌طلبی و تبیین حقیقت می باشند. تقریر حقیقت و آگاهی بخشی از مهمترین اهداف خبرنگاران می باشد. آنان "پی ِآواز حقیقت" می‌دوند و از آنچه یافته‌اند شهروندان را نیز باخبر می‌سازند. هیچگاه و به هیچ قیمت، حقیقت را در مذبح مصلحت اندیشی قربانی نمی‌کنند. خداوند در قرآن می فرماید: وَلَا تَلْبِسُوا الْحَقَّ بِالْبَاطِلِ وَتَكْتُمُوا الْحَقَّ وَأَنْتُمْ تَعْلَمُونَ؛ (و حق را به باطل درنياميزيد، و حقيقت را با آنكه خود مى‌دانيد؛ كتمان نكنيد) بقره 42

 

 

اجتناب از غرض ورزی: خبرنگاران همانگونه که ضعف‌ها و کاستی‌ها را منعکس می‌کنند مناسب است تلاشهای توام با حسن نیت را نیز منعکس سازند؛ قرآن از زبان شعیب (ع) می‌فرماید: وَيَا قَوْمِ أَوْفُوا الْمِكْيَالَ وَالْمِيزَانَ بِالْقِسْطِ وَلَا تَبْخَسُوا النَّاسَ أَشْيَاءَهُمْ؛ (و ای قوم من، پیمانه و ترازو را عادلانه [و منصفانه] کامل و تمام بدهید، و اجناس مردم را [هنگام خریدن] کم شمارتر و کم ارزش تر [از آنچه که هست] به حساب نیاورید)؛ (هود ؛85)

 

خبرنگاران در مهمترین اولویت مدافع حقوق مردم هستند. قابلیت‌های بیان و بنان‌شان معطوف و در خدمت دفاع از حقوق شهروندان و خصوصا اقشار محروم جامعه و احقاق حق آنان باشد. خبرنگار زبان گویای مردمی است که از طلب حقوق خود یا عاجزند و یا راه احقاق حق خودشان را چنانکه باید نمی دانند. اولویت بندی در انعکاس اخبار: در عصر "انفجار اطلاعات"؛

 

خبرنگار بهتر است در انعکاس اخبار واقع نگرانه الاهمّ فالمهمّ را در نظر بگیرد و با انعکاس اخبار بی ارزش اذهان را به مطالب غیر ضروری معطوف و مشغول نسازد هر چند نوعا گونه های مختلف خبر در  اقشار مختلف مخاطبین خاص خود را دارد ولی ارجحیت اخبار مهم محرز و بدیهی می باشد. واضح گوئی و شفاف نویسی از مهارت‌های مهم خبرنگار می‌باشد نوعاً مغلق گوئی و پیچیده نویسی به عمیق بودن و چگالی بالای محتوا دلالت نمی‌کند بلکه در مواردی نسبت عکس نیز دارند خبرنگار باید رسا بگوید و واضح بنویسد تا هم مورد قبول خواص باشد و هم مورد استفاده عموم.

 

تعداد نمایش ها (414)/نظرات (0)

Search
آمار بازدید
دی ان ان