مقالات
منویات آدمی را بر جریده روزگار ثبت می‌کند

منویات آدمی را بر جریده روزگار ثبت می‌کند

نویسنده: اقای داود اسدپور/چهارشنبه, 13 تیر,1397/دسته ها: مقالات

رتبه بندی این مطلب:
5/0

به نام خداوند لوح و قلم                               حقیقت نگار وجود و عدم

خدایی که داننده رازهاست                          نخستین سرآغاز آغازهاست

 

در روز قلم قرار داریم! کاربست قلم و اهتمام انسان در نویسایی از اهمیتی برخوردار است که تاریخ با شکوفا شدن توان نویسندگی شروع شده و مقطع پیش از نوشتن را ماقبل تاریخ گفته‌اند. خداوند در مصحف شریف به قلم سوگند یاد کرده و می فرماید: «ن وَالْقَلْمِ وَ ما يَسْطُرُون»؛ (ن، سوگند به قلم و به آنچه با قلم مى‌نويسد) قلم1

 

همچنین از منظر وَحیانی اصحاب قلم، صاحبان کَرم هستند. در طلیعه نزول وحی و اولین سوره‌ای که به پیامبر نازل می‌شود، می فرماید: «اقْرَءْ وَ رَبُّكَ الْاكْرَمُ. الَّذى عَلَّمَ بِالْقَلَمِ. عَلَّمَ الانْسانَ ما لَمْ يَعْلَمْ»؛ (بخوان كه پروردگارت [از همه] بزرگوارتر است. همان كسى كه به وسيله قلم تعليم نمود. به انسان آنچه را نمى‌دانست ياد داد.

 

از منظری عظمت قلم در نگاشته‌هایش و سوگندی است که خداوند بدان خورده است زیرا خداوند نوعاً به مظاهر عالمِ وجود قسم می‌خورَد، مانند: عصر، شب، فجر، خورشید، ماه و.... قلم هم یکی از آن مظاهر هستی و وسیله ایست که منویات آدمی را بر جریده روزگار ثبت می‌کند و برای آیندگان به یادگار می گذارد. بیان و بنان منبعث از نفس ناطقه انسان می باشد؛ هر چند گفتار در فضا پخش می شود و اثر می گذارد ولی تاثیر بیان مانند قلم پایدار نیست حتی وقتی ضبط می شود. آنچه ازاندیشه‌ها بر روی کاغذ ثبت می شود، پایدار می‌ماند چنانکه از رسول گرامی (ص) نقل شده: "قَیِّدُوا العِلْمَ بِالکِتابَةِ"؛ (علم را با نوشتن [آن] به بند بکشید)؛ (میزان الحکمه؛ج:10) با کتابت است که دانش از نسلی به نسل دیگر می رسد و از دوره ای به دوره دیگرانتقال می یابد. برای همین قلم و نوشتار را ارزش و اهمیت از لون دیگرست. قلم قداست دارد و اهل قلم واقعی مدافع حقوق مردم مظلومند.

 

دانی چرا در سیر خود بر خویش میلرزد قلم         ترسد که ظلمی را کند در حق مظلومی رقم

 

در کتاب مقدس آمده است: "زينهار، تا کلام را به خاطر نان نفروشي و روح را در خدمت جسم در نياوري... اگر مي‏ فروشي، همان بِهْ که بازوي خود را، امّا قلم را، هرگز"!

 

روز قلم به نویسندگان فرهیخته، اساتید، دانشجویان، دانش آموزان و همه کسانی که با خواندن، نوشتن، تعلیم و تعلّم سر و کار دارند مبارک باد.

پایان / ا

 

تعداد نمایش ها (374)/نظرات (0)

Search
آمار بازدید
دی ان ان