مقالات
پدر، مادر، همشهری، هم شاگردی همه مسئولیم؛

پدر، مادر، همشهری، هم شاگردی همه مسئولیم؛

نویسنده: اقای داود اسدپور/چهارشنبه, 06 تیر,1397/دسته ها: مقالات

رتبه بندی این مطلب:
5/0

 

سعید اسلام؛
کارشناس پژوهشی مرکز مطالعات و
پژوهشهای شورای اسلامی شهر ارومیه

در چند ده سال اخیر ظهور  و کاربرد رشته های دانشگاهی جدید در زمینه علوم رفتاری ( روان شناسی محیط) و جامعه شناسی توسعه (جامعه شناسی شهری) باعث شده برخی رشته ها نظیر شهرسازی و برنامه ریزی شهری ارتباط دوسویه ای با مجموعه علوم رفتاری و فیزیک شهری داشته باشند.

 

علوم رفتاری مبین این حقیقت است: همانگونه که انسان در شکل دادن به وجوه گوناگون محیط پیرامون خود نقش بسزائی دارد محیط طبیعی و کالبدی نیز بر شهروندان و الگوهای رفتاری در شهرها تاثیر اجتناب ناپذیری دارد.

در تحقیقات اخیر مشترک  جامعه شناسی شهری و برنامه ریزی شهری در ارتباط با تاثیر سکونتگاه های انسانی (مسکن شهری)، محله و شهر هر کدام به صورت مجزا و ماتریسی بر ناهنجاری های اجتماعی تاثیر می گذارند به این معنی که انواع بزهکاری از محیط های جغرافیائی و کارکرد افراد متاثر می شود. به عبارت دیگر برخی محدوده ها و ساخت و سازهای شهری نظیر سکونتگاه های غیر رسمی و ناکارآمد پیرامونی و همچنین فضاهای بی دفاع شهری به دلیل ساختار کالبدی خاص خودشان از نرخ بزهکاری بیشتری برخوردارند و در نقطه مقابل: برخی از فضاهای شهری، بازدارنده ارتکاب جرایم شهری محسوب می شوند.

 

جغرافیای جرم و جنایت که از شاخه های نوین جغرافیای اجتماعی محسوب می شود با کمک ابزار نرم افزاری (GIS) اثبات می کند که پراکنش جرم در نقاط مختلف یک شهر یکسان نبوده و از محلی به محل دیگر از نظر نوع جرم، شدت، ضعف و تعداد جرایم با یکدیگر اختلاف دارند. نکته قابل توجه اینکه گاهی مواقع برخی از ویژگی های کالبدی و فضائی شهر برای جرم خیزی، مکانی را مستعد افزایش یا کاهش جرم می کنند.

 

از میان جرایم شهری عرضه، خرید و فروش، حمل و نگهداری و سوء مصرف انواع مواد مخدر(سنتی و صنعتی) از جمله انحرافات اجتماعی است که صدمات غیر قابل انکاری بر جوامع و نوع بشری وارد ساخته است. 

هر فرد مستعدی در چند دهه قبل با حرکت 10 دقیقه ای به شعاع 500 متر می توانست به مواد مخدر برسد (وفور مواد مخدر و دسترسی آسان) در حالیکه در یک جامعه ایده ال، همان فرد می تواند با همان زمان و همان شعاع به یک مرکز فرهنگی (کتابخانه) یا مرکز تفریحی (پارک کودک) برسد. اما امروزه به برکت وجود و وفور فضاهای مجازی، هم می توان در آن واحد به مواد مخدر رسید و هم به مراکز فرهنگی و تفریحی (نبود و دوری مراکز) نرسید.

 

قابل ذکر است که نه تنها مرز محدوده های جرم در طول زمان و بر اساس عملکرد برخی سازمانهای انتظامی و فرهنگی تغییر می کند بلکه برخی محدوده های جرم خیزی، کوچک یا بزرگ شده و این احتمال وجود دارد که یک کانون عرضه و خرید و فروش در طول زمان از بین رفته یا جابجا شده و به فضاهای دیگری از شهر منتقل گردد. 

 

معضل اعتیاد و سوء مصرف مواد مخدر به دنبال خود مشکلات عدیده اقتصادی، اجتماعی، جسمی و . . . دارد. اعتیاد به مصرف مواد مخدر از نوع بنیان برانداز خانواده و جامعه است. 26 ژوئن برابر با 5 تیر روز جهانی مبارزه با مواد مخدر است، باید تلاشی دوسویه از طرف دولت و خانواده ها صورت گیرد که مبارزه با این بلای خانمان سوز از اجتماعات کوچک (خانواده) شروع شود و به همه اجتماعات و فضاهای بزرگتر تسری پیدا کند.

به همین مناسبت نه فقط در روز جهانی مبارزه با مواد مخدر ( 26 ژوئن، 5 تیر) بلکه در همه روزهای سال،  نگاه تیزبینانه ای به محیط های خانواده و محله خود داشته باشیم شاید . . .

 

تعداد نمایش ها (427)/نظرات (0)

Search
آمار بازدید
دی ان ان